CZTSSe thin film: growth, characterization and solar cell applications
CZTSSe ince film: büyütme, karakterizasyon ve güneş hücresi uygulamaları
- Tez No: 580587
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PARLAK, PROF. DR. RAŞİT TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Cu2ZnSn (S,Se)4 (CZTSSe) bileşiği, bileşenlerinin bolluğu ve toksik olmaması nedeniyle ince film güneş pili teknolojisi için en umut verici emici malzemelerden biridir. Ayrıca, CZTSSe, görünür bölgede 1-1.5 eV arasinda direkt bant aralığı değerine ve yüksek soğurma katsayısına (> 104 cm-1) sahiptir ve bu da güneş spektrumunun enerjiye dönüşmesini maksimum düzeyde sağlar. Bunun için, sadece birkaç mikron kalınlığa sahip olan CZTSSe emici tabaka, bant aralığından daha büyük enerjiye sahip tüm fotonları soğurmak için yeterlidir. Bir başka avantajı ise, kristal yapısının kalkopiritlere çok benzemesidir. CZTSSe ince film bazlı güneş pilleri kalkopirit bazlı güneş pillerine benzer şekilde üretilir. Bu çalışmada, CZTSSe ince filmlerinin büyütülmesine, karakterizasyonuna ve fotovoltaik uygulamalarına odaklanıldı. Bu bağlamda, ilk olarak, CZTSSe ince filmler termal buharlaştırma yöntemi kullanılarak hem cam hem de silisyum (Si) alttaşlar üzerine büyütüldü. Biriktirme işlemi esnasında, CZTSSe ince filmlerini etkili ve uygun maliyetli bir şekilde elde etmek için sinterlenmiş CZTSSe kristal tozu buharlaşma kaynağı olarak kullanıldı. Üretilen ince filmlerin homojenliğini arttırmak için tavlama işlemi uygulandı. Ardından, tavlanmış filmlerin karakterizasyonu yapıldı. Daha sonra, çeşitli teknolojilerde muhtemel uygulanabilirliğini görmek amacıyla, CZTSSe/Si yapısının elektriksel özellikleri sıcaklığa bağlı akım-voltaj (I-V) ve frekansa bağlı kapasitans-voltaj (C-V) ölçümleri yapılarak incelendi. Buna ek olarak, bu çalışmada, kendiliğinden oluşan nano-pullarla kaplı bir yüzeye sahip olan CZTSSe ince filmleri, RF manyetik saçtırma yöntemi kullanılarak üretildi. Film yüzeyinde kendiliğinden oluşan nano-yapıların oldukça düşük yüzey yansıması sağladığı görüldü. Nano-pulların oluşumu incelendi. Film kalınlığının da dahil olduğu saçtırma işleminin hassas bir şekilde kontrol edilmesiyle, nano-pulların boyutunun ayarlanabildiği gözlendi. Ayrıca, alttaş sıcaklığının film yüzeyi üzerindeki nano-pulların oluşumu üzerindeki etkileri sabit bir üretim rotasında tartışıldı. Tezin son bölümünde, CZTSSe ince film tabanlı güneş pilleri, üst tabaka konfigürasyonunda üretildi. Bu amaçla, cam/ITO/CdS/CZTSSe/metal yapısının performansı incelendi. Ardından, geniş bant aralıklı ve iyi bir deşik bloklama malzemesi olmasından dolay titanyum dioksit katmanının (TiO2) aygıt performansı üzerindeki etkisi incelendi. Sonuç olarak, TiO2 katmanının açık devre voltajı üzerinde önemli ölçüdeki olumlu etkisi gözlendi.
Özet (Çeviri)
Cu2ZnSn(S,Se)4 (CZTSSe) compound is one of the most promising absorber materials for thin film solar cell technology due to the abundance and non-toxicity of its constituents. Besides, CZTSSe has an ideal direct band gap value in the range of 1-1.5 eV and high absorption coefficient (> 104 cm-1) in the visible region, which satisfies the conversion of the maximum amount of energy of the solar spectrum. For this, CZTSSe absorber layer with only a few microns of thickness is sufficient to absorb all the photons having the energy greater than its band gap. Another advantage is that its crystal structure is very similar to chalcopyrites. For this reason, CZTSSe thin film based solar cells are fabricated in a similar manner to chalcopyrite based solar cells. This study focused on the growth, characterization, and photovoltaic applications of CZTSSe thin films. In this context, firstly, CZTSSe thin films were grown by using thermal evaporation method on both glass and silicon (Si) substrates. During the deposition process, sintered crystalline powder of CZTSSe was used as the evaporation source to obtain CZTSSe thin films in an efficient and cost-effective way. Post annealing process was applied to increase the homogeneity of the deposited thin films. Subsequently, the characterization of annealed films was carried out. Then, the electrical properties of the CZTSSe/Si structure were investigated using temperature-dependent current-voltage (I-V) and frequency dependent capacitance-voltage (C-V) measurements for possible future applications in various technologies. Also, in this study, CZTSSe thin films having a surface decorated with self-assembled nanoflakes were fabricated by utilizing the RF magnetron sputtering method. It was observed that the self-assembled nanostructures on the surface of the film yield low surface reflectance. The formation of nanoflakes was investigated. It was observed that the size of nanoflakes can be adjusted by an accurate control of the sputtering process, including film thickness. Moreover, the effect of substrate temperature on the formation of nanoflakes at the film surface was discussed at a fixed deposition route. In the last part of the thesis, CZTSSe thin film based solar cells were fabricated in superstrate configuration. For this purpose, the performance of glass/ITO/CdS/CZTSSe/metal structure was investigated. Then, the effect of titanium dioxide layer (TiO2) on the device performance was examined due to its being a hole blocking and wide band gap material properties. As a result, the considerable positive effect of TiO2 layer on the open circuit voltage was observed.