Wavelet dönüşümüne dayalı dinamik güç spektrumu eldesi
Dynamic power spectra on the basis of wavelet transform
- Tez No: 386184
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Gökbilimde gözlenen cismin parlaklık değişiminin analizi, cismin fiziksel parametreleri hakkında kritik bilgiler sunmaktadır. Fourier dönüşümü temeline dayandırılan dönem tespit yöntemleri, 20. yüzyılda bilgisayarların hesaplama gücünün artmasıyla, eşit aralıklarla örneklenmemiş gözlemlere de uyarlanmaya başlanmıştır. Özellikle Lomb-Scargle (LS) yöntemleriyle elde edilen periyodogramlar, sistemin varsa birden fazla frekansını göstermekte oldukça başarılı olmuştur. Günümüzde LS algoritmasının pencerelenmiş aralıklarla veri setleri üzerine uygulanmasıyla dinamik güç spektrumları (DPS) elde edilmeye başlanmıştır. DPS'ler sayesinde, sistemlerin dönem değişimleri çok daha etkileşimli olarak incelenebilmektedir. LS periyodogramları, Fourier dönüşümü gibi trigonometrik fonksiyonlara dayandırılmaktadır. Bu çalışmada, Foster'ın Morlet dalgacıklarına (wavelet) dayanan ağırlıklandırılmış dalgacık z-dönüşümü (WWZ) algoritması için yeni bir Python programı geliştirilmiştir. Programın sonuçları, bazı X-ışın çift yıldızlarının RXTE/ASM verileri üzerinde test edilmiştir ve literatürdeki LS algoritmasına dayalı DPS'ler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies of the variability of the stars in astronomy serves an important role in aquiring the physical parameters of the celestial objects. Due to the improvements in computation power in the 20th century, period detection methods based on the Fourier transformation have lately been applied to unevenly sampled data too. Especially periodograms obtained by the Lomb-Scargle (LS) methods have been useful to detect multiple frequencies of the system, if any. Lately, the LS algorithm is being popularly applied on the data sets via windowed functions to obtain dynamic power spectrums (DPS). By analyzing DPS, it is possible to study the changes in periodicity of light curves very effectively. In this study, a Python script has been developed by calculating Foster's weighted wavelet Z-transform (WWZ) which is based on Morlet wavelets. The results of the script has been tested on the light curves of some X-ray binary systems obtained by the RXTE/ASM instrument and compared with studies of DPS constructed by the LS algorithms in the literature.