Karadeniz havzası iç sularında dağılım gösteren alburnoides bipunctatus (bloch, 1782) (noktalı inci balığı) populasyonlarının morfometrik varyasyonları
Morphometric variations of alburnoides bipunctatus (bloch, 1782) (spirlin) populations distributed in black sea basin
  1. Tez No: 386191
  2. Yazar: OZAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANİYE CEVHER ÖZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Karadeniz havzasında seçilen 14 lokasyondan toplanan Alburnoides bipunctatus (Bloch, 1782)'un popülasyon içi ve popülasyonlar arası varyasyonları, tür içindeki farklılıkların açıklanması amacıyla morfometrik karakterler kullanılarak çalışılmıştır. Metrik karakterler üzerine uygulanan ayırma fonksiyonu analizi (DFA) ve kümeleme analizi (CA), Karadeniz havzasının Batı, Doğu ve Orta bölgelerindeki örnekleri morfolojik açıdan farklı üç popülasyon olarak sınıflandırmıştır. Morfometrik karakterler ve çok değişkenli analizler, Doğu Karadeniz havzasındaki popülasyonların Alburnoides fasciatus'a yakın olduğunu göstermiştir. Ayrıca Orta Karadeniz Bölgesi'ni temsil eden Bafra bölgesindeki popülasyonun diğer bölgelerden farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, inter and intra-population variations of cyprinid fish Alburnoides bipunctatus (Bloch, 1782) collected from selected 14 localities in Black Sea basin, Turkey, were studied by using morphometric characters for explaining differentiation within the species. Discriminant function analysis (DFA) and cluster analysis (CA) applied on metric characters, indicated that samples from Western, Eastern and Middle regions of Black Sea basin were classified into three morphologically distinct populations. Morphometric characters and multivariate analyses showed that the Eastern Black Sea basin populations are similar to Alburnoides fasciatus. Also population from Bafra region that represents Middle Black Sea region is well differentiated from other regions.