Kazan-Bağlum-Çubuk (Ankara) arasında kalan sürsefa ormanları ve çevresinin florası
Flora of the sürsefa forests and its environment between Kazan-Bağlum and Çubuk (Ankara), Turkey
  1. Tez No: 386192
  2. Yazar: BESTE GİZEM ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada Kazan-Bağlum-Çubuk (Ankara) Arasında Kalan Sürsefa Ormanları Ve Çevresinin Florası araştırılmıştır. Yarı-kurak alt soğuk Akdeniz ikliminin etkisi altında olan araştırma bölgesinde 2012 ve 2013 yılları vejetasyon dönemlerinde gerçekleştirilen periyodik arazi çalışmaları sonucu, 1265 bitki örneği toplanmıştır. Bu örneklerin teşhisi sonucunda doğal olarak yetişen 53 familyaya ait 220 cins, 426 tür, 22 alt tür ve varyete olmak üzere toplam 448 takson tespit edilmiştir. Floradaki 448 takson Spermatophyta divizyosuna aittir. Gymnosperm alt divizyosu 2 takson, Angiosperm alt divizyosu ise 446 takson içermektedir. Angiospermlerden 391 takson Dicotyledonae, 57 takson Monocotyledonae sınıfına aittir. Takson sayısı bakımından en zengin familya Asteraceae (65 takson), en zengin cins ise Astragalus (15 Takson) 'dur. Çalışma alanındaki endemik tür sayısı 82 olup toplam tür sayısına oranı %18,3 dir. Fitocoğrafik bölgesi belirlenebilen 176 taksondan 129'u (%28,8) İran-Turan, 26'sı (%5,8) Avrupa-Sibirya ve 21'i (%4,7) Akdeniz elementidir. Bu gruplamada yer almayan 272 takson ise (%60,7) fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen ya da çok bölgelidir.
Özet (Çeviri)
This study concerned with The flora of the Sürsefa Forests and its environment between Kazan-Bağlum and Çubuk (Ankara), Turkey. 1265 plant specimens were collected on perodic field studies during 2012 and 2013 vegetation terms. 426 species, 22 subspecies and varietes, 448 taxa of natural plants belonging to 220 genera, and 53families were determined. 448 taxa belong to division Spermatophyta. Gymnospermae has 2 taxa and Angiospermae has 446 taxa. 391 taxa of Angiospermae belong to the subclass Dicotyledonae, wheras remaining 57 taxa belong to the subclass Monocotyledonae. The largest family is Asteraceae with 65 taxa. The largest genus is Astragalus with 15 taxa. The number of endemic species found in the area is 82, which corresponds to 18,3% of the total number of species. The distribution of the phytogeographical elements is as follows: Irano-Turanian 28,8% (129), Euro-Siberian 5,8% (26), Mediterranean 4,7% (21),. The remaining 272 taxa (60,7%) could either be found in more than one area, or their phytogeographic area is unknown.