Ankara çevresinde yetişen Salıx L. taksonları üzerinde anatomik ve palinolojik çalışmalar
The anatomical and palynological studies of Salix L. taxa in ankara province
- Tez No: 386193
 - Danışmanlar: PROF. DR. NUR MÜNEVVER PINAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
Taksonomik açıdan problemli bir cins olan Salix L. cinsinin, Ankara'da yayılış gösteren 8 taksonunun (S. alba L., S. amplexicaulis Bory & Chaub., S. babylonica L., S. caprea L., S. cinerea L., S. excelsa S. G. Gmel., S. fragilis L. ve S. pseudomedemii E. Wolf.) polen ve yaprak mikromorfolojik özellikleri ışık (LM) ve taramalı elektron (SEM) mikroskopları kullanılarak çalışılmış ve polende moleküler biyolojik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Polenler radyal simetrili, izopolar ve trikolpat, ornamentasyonu supraretikulat ve euretikulat (S. fragilis)' dır. Polen şekli subprolat, prolat-speroidal veya sferoidal olarak bulundu. Taksonlar amfistomatik yapraklara sahiptir. Stomalar 12-30 µm uzunluğunda, 6-16 µm genişliğindedir. Örtü tüyleri çok sık ve tek hücrelidir. Tüylerin uzunluğu 250-600 µm arasında değişmektedir. Polen DNA'sı için belirlenen 5 SSR primeri kullanılarak moleküler karakterizasyonu yapılmış ve taksonlar arası genetik ilişkiler dendogram düzeyinde değerlendirilmiştir. Salix taksonlarında en yüksek benzerlik (%80) S. excelsa ve S. fragilis arasında görülürken, bunları %70 benzerlikle S. babylonica-S. excelsa, S. babylonica-S. alba ile S. excelsa-S. alba ikili grupları izlemiştir. Palinolojik, mikromorfolojik ve polen moleküleri yaklaşımlarıyla cinsin taksonomik problemlerinin çözümüne katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Salix L. which is a taxonomically problematic genus has 8 taxa (S. alba L., S. amplexicaulis Bory & Chaub., S. babylonica L., S. caprea L., S. cinerea L., S. excelsa S. G. Gmel., S. fragilis L. ve S. pseudomedemii E. Wolf.) distributed in Ankara province. Pollen and leaf micromorphological features of these taxa were studied by using Light Microscopy (LM) and Scanning Electron Microscopies (SEM) also; molecular analysis have been carried out for the pollens. It was found that pollens are radially symmetrical, isopolar, tricolpate and ornamentation is suprareticulate and eureticulate (S. fragilis). The pollen shape is found subprolate, prolate-speroidal or speroidal. The taxa examined have amphistomatic leaves. The length of stomata is 12-30 μm, the width of stomata is 6-16 µm. Covering trichomes are very frequent and unicellar. The length of trichomes varies from 250 μm to 600 μm. 5 SSR primer which set for polen DNA was used and molecular characterization studies were performed. Genetical relation between taxa was evaluated on the level of dendogram. The highest similarity (80 %) S. excelsa- S. fragilis whereas 70 % similarity S. babylonica-S. excelsa, S. babylonica-S. alba and S.excelsa-S. alba were followed two groups. Palynological, micromorphological and pollen molecular approach has contributed to the solution of taxonomic problems of the genus.