Çorum ilinde ağır metal kirliliğine maruz bırakılmış Pseudevernia furfuracea (L.) Zopf liken türünün genotoksisitesinin moleküler markörlerle değerlendirilmesi
The determination of genotoxicity using molecular markers in Pseudevernia furfuracea (L.) Zopf lichen species exposed to heavy metal pollution in çorum city
  1. Tez No: 386196
  2. Yazar: TUĞÇE GÜNÖNÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çankırı ili, Yapraklı ilçesi ve civarından toplanan Pseudevernia furfuracea (L.) Zopf liken türünde hava kirliliğinin olası etkileri 9 primer kullanılarak Rastgele Çoğaltılmış Polimorfik DNA (RAPD) analizi ile incelenmiştir. Çorum ilinde kirli olduğu düşünülen 7 farklı istasyona asılıp, farklı iki periyotta toplanan liken materyalindeki kirliliğin DNA 'da meydana getirebileceği değişimler, RAPD yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmada polimorfizm oranları hesaplanırken, kontrolün bant profili dikkate alınmış ve örneklerde yeni ortaya çıkan bantlar ve kaybolan bantlar sayılmıştır. RAPD analizleri sonucu elde edilen polimorfizm oranları birinci ve ikinci periyotta farklı sonuçlar vermiştir. Ayrıca örnekler arası genetik ilişkiler benzerlik indeksi ve dendogram düzeyinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of air pollution in Pseudevernia furfuracea (L.) Zopf lichen collected from Çankırı Yapraklı on DNA using 9 primers by Random Amplified Polymorphic DNA (RAPD) analys is was investigated. The lichen species were transplanted to 7 different stations in Çorum and monitored over two periods. Ratios of polymorphism were calculated regarding band profile of control and counted generated and disappared bands. Differentratios of polymorphism were obtained for the species collected first and second periods. In addition, genetical relation between species was evaluated on the level of similarity matrix and dendogram.