Türkiye'nin batısında yayılış gösteren Mus L., 1758 cinsinin (Mammalia: Rodentia) morfolojik ve morfometrik analizi
Morphological and morphometrical analysis of genus mus l., 1758 (Mammalia: Rodentia) distributed in western Turkey
  1. Tez No: 386199
  2. Yazar: GÜLİZ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye'nin batısında yayılış gösteren Mus cinsine dahil Mus domesticus ve Mus macedonicus'a ait 40 lokaliteden toplam 562 örnek morfolojik ve morfometrik özelliklerine göre değerlendirilmiştir. Mus cinsi türlerinin birbirinden ayrılmasında en etkili morfolojik taksonomik karakterlerin ZI değeri, H+B/T indeksi, parietal kemiğin ventral durumu ve kürk rengi olduğu ortaya konulmuştur. Bu taksonomik karakterlerde varyasyonların bulunduğu saptanmıştır. İç morfolojik karakter ölçüleri kullanılarak yapılan geleneksel morfometri analizinin Mus türlerini birbirlerinden kesin olarak ayırdığı belirlenmiştir. Dorsal yüzey, ventral yüzey, lateral yüzey analizleriyle beraber alt çene ve üst molar diş sırasına uygulanan landmark analizi geleneksel morfometri analizinde olduğu gibi iki Mus türünü kesin olarak birbirlerinden ayırmıştır. Dorsal ve ventral yüzey ile üst molar diş sırasına uygulanan landmark analizinin tür içi varyasyonların belirlenmesinde daha etkili olduğu saptanmıştır. Mus domesticus ve Mus macedonicus'un Marmara Adası populasyonları ve Mus macedonicus'un Gökçeada populasyonu birinci üst molarların outline analizine göre filocoğrafik olarak Trakya'ya yakın bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Total of 562 samples from 40 localities of Mus domesticus and Mus macedonicus were evaluated based on morphological and morphometric analysis distributed in western Turkey. The separation of the species of the genus Mus, the most effective morphological characters were found as value of ZI, H+B/T index, the ventral status of parietal bones and fur color. It was detected that the variations in these taxonomic characters. Using internal morphological measurements were made traditional morphometric analysis and it was determined that accurately distinguished species of Mus. Landmark analysis were applied to dorsal surface, ventral surface, lateral surface, mandibul and upper molars. All of these analyses precisely distinguished from each other two species as results of traditional morphometric analysis. Landmark analysis of the dorsal surfaces, ventral surfaces and upper molars were found more effective in intraspecific variation. According to outline analysis of first upper molar, populations of Mus domesticus and Mus macedonicus of Marmara Island and population of Mus macedonicus of Gökçeada were found that close to Thracian as phlyogeographically.