Akkuyu nükleer santrali (Gülnar, İçel) civarında yayılış gösteren bazı mantar türlerinin morfolojik, anatomik ve moleküler markırlar ile belirlenmesi
Determination by morphological, anatomical and molecular markers of some lichenized fungi species distrubited nearby akkuyu nuclear powerplant (Gulnar, İçel)
- Tez No: 469000
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKHAN HALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Genetik, Biology, Botany, Genetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'nin Akdeniz kıyı kesimindeki İçel İli'nin 150 km batısında bulunan Gülnar İlçesi'nin Akkuyu mevkiinde yayılış gösteren bazı likenleşmiş mantar türlerinin morfolojik, anatomik ve moleküler markırlar ile belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışmada Caloplaca erytrocarpha, Circinaria calcarea türleri ve Diplotomma venustım, Flavaploca havasii, Flavoplaca communis, Lecania rabenhorstii, Lobothallia radiosa, Megaspora verrucosa, Pertusaria rubefacta, Physcia stellaris, Psora taurensis, Roccella elisabethea ve Xanthocarpia marmorata türleri kullanılmıştır. Bu türlerden Roccella elisabethae ve likenikol mantar olan Arthonia follmaniana Türkiye için yeni kayıt iken, Psora taurensis bilim dünyası için tanımlanan yeni bir tür olmuştur. Moleküler markır olarak tüm örnekler için ITS ve bazı örnekler için ek olarak mtSSU primerleri kullanılmıştır ve bu sekanslar için filogenetik analizleri çalışılan örnekler ile gen bankasından alınan örnekler kullanılmıştır. Çalışılan örnekler arasındaki benzerliği belirlemek için ise Neighbour Joining ve Maksimum Likelihood yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca bu çalışmanın Türkiye Likenleşmiş mantar biyoçeşitliliğine katkıda bulunmasının yanı sıra, Akkuyu'ya kurulacak olan Nükleer Santralin etkilerinin ortaya koyulmasına bir nevi katkıda bulunması hedeflenmiştir. Bu bölgede kurulacak olan nükleer enerji santralinin etkilerinde kullanılabilecek bir biyomonitor olarak bu likenleşmiş mantarların verileri yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study; we aimed to determine some lichenized fungi species distributed in Akkuyu region of Gülnar District 150 km west of İçel in the Mediterranean coast of Turkey by morphological and anatomical properties as well as by molecular markers. Arthonia follmaniana, Caloplaca erytrocarpia, Circinaria calcarea species and Diplotomma venustum, Flavaploca havasii, Flavoplaca communis, Lecania rabenhorstii, Lobothallia radiosa, Megaspora verrucosa, Pertusaria rubefacta, Physcia stellaris, Psora taurensis, Roccella elisabethea and Xanthocarpia marmorata species were determined in species level. Arthonia follmaniana and Roccella elisabethae has been a new record for Turkey, Psora taurensis has been a new species defined for the scientific world. ITS for all samples and mtSSU primers for some samples were used as molecular markers and the phylogenetic analyzes for these sequences and the samples taken from the gene bank were used. Neighbor Joining and Maximum Likelihood methods were used to determine the similarity between the studied samples. And also this study has been made to aim some kind of effects of the Nuclear Powerplant which will be establish in Akkuyu soon, As well as contribute to lichenized fungal biodiversity in Turkey.