Ankara ilinde ağır metal kirliliğine maruz bırakılmış Pseudevernia furfuracea (L.) zopf liken türünün genotoksisitesinin moleküler markörlerle değerlendirilmesi
The determination of genotoxicity using molecular markers in Pseudevernia furfuracea (L.) zopf lichen species exposed to heavy metal pollution in Ankara city
- Tez No: 386198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çankırı, Yapraklı ve civarından toplanan Pseudevernia furfuracea (L.) Zopf liken türünde hava kirliliğinin DNA üzerindeki olası etkileri 10 primer kullanılarak Rastgele Çoğaltılmış Polimorfik DNA (RAPD) analizi ile incelenmiştir. Ankara ilindeki 27 farklı kirlilik bölgelerine asılıp, farklı iki periyotta toplanan liken materyalindeki kirliliğin DNA'da meydana getirebileceği değişimler, RAPD yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmada polimorfizm oranları hesaplanırken kontrolün bant profili dikkate alınmış ve örneklerde yeni ortaya çıkan bantlar ve kaybolan bantlar sayılmıştır. RAPD analizleri sonucu elde edilen polimorfizm oranları birinci ve ikinci periyotta farklı sonuçlar vermiştir. Ayrıca örnekler arası genetik ilişkiler benzerlik indeksi ve dendogram düzeyinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of air pollution in Pseudevernia furfuracea (L.) Zopf lichen collected from Çankırı Yapraklı (Büyük Yayla) on DNA using 10 primer by Random Amplified Polymorphic DNA (RAPD) analys is was investigated. The lichen species were transplanted to different sites in Ankara and monitore dover two periods. Ratios of polymorphism were calculated regarding band profile of control and counted generated and disappared bands. Differentratios of polymorphism were obtained for the species collected first and second periods. In addition, genetical relation between species was evaluated on the level of anology index and dendogram.