Karadeniz ardı bölgede Alucra-Espiye-Yağlıdere (Giresun) arasında kalan bölgenin florası
Flora of the region between Alucra-Espiye-Yaglidere (Giresun) within the prepontic zone
- Tez No: 386203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL NİLHAN TUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Florasının belirlenmesi amaçlanan alan Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Giresun ili Yağlıdere, Espiye ve Alucra ilçeleri arasında kalan Avrupa-Sibirya fitocoğrafya bölgesine dahildir. Çalışma alanında yükseklik 600 ve 2350 m aralığında değişiklik göstermektedir. Yapılan çalışma sonucunda 69 familyadan 271 cinse ait 484 tür ve tür altı seviyede takson tespit edilmiştir. Araştırma bölgesinde takson sayısı bakımından en zengin familyalar; % 14.67 ile Asteraceae (Compositae), % 8.05 ile Fabaceae (Leguminasae), % 6.61 ile Lamiaceae (Labiatae), % 5.57 ile Brassicaceae (Cruciferae), % 4.96 ile Poaceae (Gramineae) ve % 4.33 ile Caryophyllaceae'dir. Çalışma alanında belirlenen 31 takson endemik olup, endemizm oranı % 6.39'dur. Alanda bulunan taksonların floristik bölgelere dağılımı % 37.18 Avrupa-Sibirya, % 7.85 İran-Turan, % 3.51 Akdeniz ve %51.46 Geniş yayılışlı ve bilinmeyen şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The study area is in between the Yağlıdere, Espiye and Alucra districts of Giresun and belongs to the Euro-Siberian phytogeographical region. The altitude of the study area is between 600-2350 meters. As a result of identification process 484 taxa from 271 genus and 69 family were determined. The richest families and their ratios are as follows; Asteraceae (Compositae) 14.67%, Fabaceae (Leguminasae) 8.05%, Lamiaceae (Labiatae) 6.61%, Brassicaceae (Cruciferae) % 5.57, Poaceae (Gramineae) % 4.96 and Caryophyllaceae % 4.33. 31 of the taxa are endemic for Turkey with the ratio of 6.39 %. The distribution of taxa according to phytogeographical regions are as follows; Euro-Siberian 37.18%, Irano-Turanian 7.85%, Mediterranean 3.51% and Cosmopolitan and unknown 51.46%.