Kırıkkale, Çankırı tetrastıchınae (Hymenoptera; Eulophıdae) türleri
Tetrastichinae (Hymenoptera; Eulophidae) species of Kirikkale and Çankiri
- Tez No: 386202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA TÜZÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada Kırıkkale ve Çankırı illerinin Tetrastichinae faunası tespit edilmiş ve türlerin bazı ekolojik özellikleri (toplama yapılan yerler, fenolojileri, konukçuları, Dünyadaki ve Türkiye'deki yayılışları) hakkında bilgiler verilmiştir. Örnekler 2010- 2012 Haziran- Ağustos ayları arasında bitkiler üzerinden toplanmıştır. Çalışma alanından toplanan örneklerin değerlendirilmesiyle Tetrastichinae familyasına ait 9 cins 66 tür tespit edilmiştir. Bunlardan 24 tür Türkiye için yeni kayıttır. Böylece Kırıkkale ve Çankırı'da tespit edilen türlerle Türkiye Tetrastichinae faunası 16 cins 142 türe ulaşmıştır. Araştırma alanı için cins teşhis anahtarı ve tür teşhis anahtarları oluşturulmuş olup, türlerin tanımlayıcı özellikleri fotoğraf ve resimlerle gösterilmiştir. Çalışmanın amacı genel olarak Tetrastichinae faunasına katkıda bulunmak ve örneklerin doğal habitatları ile ilgili bazı ekolojik gözlemleri ve toplanma zamanını kullanarak biyolojik kontrol programı uygulayacaklara yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study fauna Tetrastichinae of Kırıkkale and Çankırı cities is identified and data about some ecological aspects (pick up locations, fenologicals, their spreading in the world and in Turkey) of the species' are given. Samples were picked up on the plants between months June-August of 2010-2012. 9 genus 66 species of family Tetrastichinae have been detected by examining the samples from pick up location . 24 species of them are new records for Turkey. Hence fauna Tetrastichinae of Turkey has reached 142 species in 16 genus regarding the identified species in Kirikkale and Çankırı. Diagnostic keys to the genus and to the species are created for the survey field and descriptive characteristics of the species' are shown by photos and pictures. Aim of this study is to contribute to the fauna Tetrastichinae and help researchers who are to apply biological control program using ecological observations related to the samples' natural habitats and their pick up time.