Egzoz ve baca gazı salımlarından kaynaklanan hava kirliliğinin önlenmesinde mikroalglerin kullanımı
Using of microalgae for prevention of air pollution by exhaust and flue gas emissions
  1. Tez No: 386208
  2. Yazar: BURCU ERTİT TAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biology, Biotechnology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tez çalışması ulusal ve uluslar arası platformda egzoz ve baca gazı emisyonlarının mikroalgler üzerindeki etkisinin farklı birçok parametre ile araştırıldığı bir çalışmadır. Çalışmanın ilk aşamasındada SO2 ve NO2 gazlarının, ikinci aşamasında LPG ve benzin, son aşamasındada ise kömür emisyonlarının mikroalgler üzerindeki etkisi pH, ortam bileşenleri, uygulama süreleri, akış oranları, yakıt tipi, biyokütle konsantrasyonları ve fotoperiyod gibi birçok farklı parametre ile araştırılmıştır. Tez çalışmasında kullanılan mikroalglerden Synechococcus sp. ve Chlorella sp. çalışmalar sırasında izole edilen birçok farklı mikroalg arasından emisyonlara yüksek direnç gösterdikleri için tercih edilmişlerdir. Phormidium sp. ise laboratuar izolatıdır. Besiyerine büyüme faktörleri olarak TRIA, NaHCO3 ve SA ilave edilmiştir. Çalışılan tüm mikroalgler bu büyüme faktörleri sayesinde asidik gazları iyi düzeyde tolere edebilmişlerdir. Tez çalışması sonunda Synechococcus sp., Phormidium sp. ve Chlorella sp.?in egzoz ve baca gazı emisyonlarından kaynaklanan hava kirliliğinin önlenmesinde etkili birer biyomateryal olarak sunulabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis, is a study that investigating of different exhaust and flue gas emissions effects on microalgae in the worldwide. First stage of the thesis is determination of the effects of SO2 and NO2, second LPG and petrol and the last is the coal emissions effects on microalgae under the different parameters such as pH, media components, application time, exposure time, fuel type, biomass concentrations and photoperiod. Synechococcus sp. and Chlorella sp. are the isolates that are chosed between different microalgae due to their high tolerance capacities of emissions. Phormidium sp. is an isolate of our laboratory. TRIA, NaHCO3 and SA were added to the medium as growth factors. All of the studied microalgae showed high tolerance to acidic gases by the help of these growth factors. Synechococcus sp. , Phormidium sp. and Chlorella sp. could be offered as effective biomaterials in the prevention of air pollution from exhaust and flue gas emissions.