Kozmik ışın kaynaklı nötronların akısı ve enerji dağılımı
Study on the cosmic-ray induced neutrons flux and its energy distribution
  1. Tez No: 386209
  2. Yazar: HAKAN ERGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KAŞKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Dünyamız sürekli olarak dış uzaydan gelen kozmik radyasyona maruz kalmaktadır. Çoğunluğunu hidrojen ve alfa parçacıkların oluşturduğu doğrudan atmosfere giren birincil kozmik ışınlar, atmosfere girdikten sonra gaz molekülleriyle etkileşerek ikincil kozmik ışınları oluşturmaktadır. Uçuş mürettebatı ve sık uçak yolculuğu yapan insanlar ikincil kozmik parçacıklardan kaynaklanan kozmik radyasyona maruz kalmaktadır. Bu çalışmada ikincil kozmik parçacıkların %60'ını oluşturan nötron akısının çeşitli yüksekliklerdeki dağılımı incelenmiştir. Amerikan Ulusal Havacılık Dairesi'nde geliştirilen CARI kodu ile farklı irtifalarda uçuş yapan mürettebatın ve yolcunun maruz kaldığı efektif dozlar hesaplanmıştır. Farklı enlem ve boylamlarda yükseklik değişikçe ikincil kozmik ışınların yoğunluğun da değişim gösterdiği gözlemlenmiştir. Buna bağlı olarak yükseklik arttıkça maruz kalınan kozmik radyasyonun azaldığı görülmüştür. Sonuçlar, literatürlerdeki çalışmalarla ile uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
Our world is constantly exposed to cosmic radiation from outer space. Mostly consisting of hydrogen and alpha particles, primary cosmic rays which are entering the atmosphere directly, interact with gas molecules after entering the atmosphere and constitute in this way secondary cosmic rays. Flight crews and individuals who frequently travel with planes are constantly exposed to cosmic radiation caused by secondary cosmic particles. In this study, the distribution at various heights of the secondary cosmic particles which constitutes 60% of the neutron flux is examined. The effective doses, of which flight crews and passengers of different altitudes were exposed to, were calculated using the CARI code developed by the American National Aviation Authority. It was observed that the intensity of the secondary cosmic rays changes at the various heights of different latitudes and longitudes. And accordingly it was seen, as the altitude increases, the exposure of the cosmic radiation decreases. The results are in agreement with the studies in the literature.