Deney tasarımında kayıp gözlemlerin dayanıklı tahmini
Robust estimation of missing observations in experimental design
- Tez No: 386221
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRDAL ŞENOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında bir-yönlü ve iki-yönlü ANOVA modellerinde kayıp gözlemlerin tahmini ile ilgilenilmiştir. Hata terimlerinin uzun kuyruklu simetrik (Long Tailed Symetric-LTS) dağılıma sahip olduğu varsayılmıştır. En çok olabilirlik (Maximum Likelihood-ML) ve uyarlanmış en çok olabilirlik (Modified Maximum Likelihood-MML) yöntemleri kullanılarak kayıp gözlemler için tahmin ediciler elde edilmiştir. Belirli düzgünlük koşulları altında ML yönteminin en etkin yöntem olduğu bilinmektedir. Ayrıca, MML tahmin edicilerinin asimptotik olarak ML tahmin edicilerine yakınsadığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra, Monte-Carlo simülasyon çalışması kullanılarak ML ve MML tahmin edicilerinin etkinlikleri geleneksel en küçük kareler (least squares-LS) tahmin edicisinin etkinliği ile karşılaştırılmıştır. Monte-Carlo simülasyon sonuçları, ML ve MML tahmin edicilerinin LS tahmin edicisine göre daha etkin ve dayanıklı olduklarını göstermiştir. Çalışmanın sonunda, literatürden alınan iki veri setinin analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we are interested in estimating the missing observations in one-way and two-way ANOVA models. We assume that the error terms have the long tailed symmetric (LTS) distribution. Then, we obtain the estimators for missing observations by using the maximum likelihood (ML) and the modified maximum likelihood (MML) methodologies. ML method is known to be most efficient under certain regularity conditions. It is also known that MML methodology is asymptotically equivalent to ML methodology. We also compare the efficiencies of ML and MML methodologies with the traditional least squares (LS) method via Monte-Carlo simulation study. Simulation results show that ML and MML estimators are more efficient and robust than the corresponding least squares (LS) estimator. At the end of the study two data sets taken from the literature are analyzed.