Alfa seri süreçlerde parametre tahmini
Parameter estimation in alpha series processes
  1. Tez No: 386220
  2. Yazar: MAHMUT KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Stokastik modellemede sık kullanılan alfa seri süreçlerde parametre tahmin problemi ile karşılaşılmaktadır. Bir alfa seri süreçte ilk olayın gerçekleşme zamanının dağılım fonksiyonu F ile gösterilsin. Bu çalışmada F 'nin bilinmemesi durumunda alfa seri sürecin parametresi ve dağılımının ortalama ve varyansı için lineer regresyon yöntemi kullanılarak bazı parametrik olmayan tahmin ediciler verilir. Bu parametreler için F sırasıyla Weibull, gama ve lognormal dağılım fonksiyonu iken en çok olabilirlik ve uyarlanmış en çok olabilirlik yöntemi ile parametrik tahmin ediciler elde edilir. Bu tahmin edicilerin tutarlılık ve asimptotik normallik özellikleri incelenir. Ayrıca tahmin edicilerin işlerlikleri bir simülasyon çalışması ile değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
Alpha series processes are commonly used in stochastic modelling and the parameter estimation problem is encountered in these processes. Let F denote the distribution function of the first occurrence time in an alpha series process. In this study, when F is unknown , some nonparametric estimators for the parameter of alpha series process and the mean and variance of F are given by the linear regression method. When the distribution function F is Weibull, gamma and lognormal respectively, parametric estimators are obtained with maximum likelihood and modified maximum likelihood methods for these parameters. The consistency and asymptotic normality properties are investigated. Furthermore, the performance of these estimators is evaluated by a simulation study.