Bölgesel yağış miktarlarının panel zaman serisi olarak modellenmesi: Türkiye örneği
Panel time series modelling for regional rainfall: The case of Turkey
- Tez No: 386223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ATAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mevsimsel dalgalanmalar içeren bir zaman serisinin modellenmesi için periyodik fonksiyonlardan yararlanılır. T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan 1970-2010 yılları arasında gerçekleşen yağış miktarları verisi mevsimsel hareketler göstermektedir. Çalışmada ilk olarak, iller coğrafi bölgelere göre gruplanıp aylık ortalama yağış miktarları tahmin edilmiştir. Sonraki adımda, yağış özelliği bakımından birbirine benzer illeri gruplamak için illerin aylık ortalama yağış miktarlarına diskriminant analizi uygulanmıştır. Analiz sonucuna göre atanan iller biraraya getirilerek bölgeler yeniden oluşturulmuştur. Coğrafi bölgelerin ve yağış özelliğine göre yeniden oluşturulan bölgelerin gözlenen ve tahmini aylık yağış ortalamaları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Periodic functions are utilized for modelling time series, involving seasonal fluctuations. Rainfall data, taken from Turkish State Meteorological Service demonstrates this seasonal behavior between years 1970 – 2010. Firstly, these provinces are grouped based on their geographical regions and their monthly average rainfalls are estimated. Afterwards, discriminant analysis is applied to monthly rainfall averages to group provinces based on precipitation data. Based on this analysis, the provinces are assembled to create new regions. Estimated and observed monthly rainfall averages of geographical regions are compared with these newly created regions.