Fuzzy topolojik uzaylarda hopf grubu
Hopf group in fuzzy topological spaces
  1. Tez No: 386267
  2. Yazar: SİBEL DEMİRALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL GÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezin ilk bölümü giriş kısmına ayrılmış, ikinci bölümde homotopi, kategori, funktor gibi kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde fuzzy topolojik kavramlar incelenmiştir. Dördüncü bölümde noktalı fuzzy topolojik uzaylar tanımlanmış ve noktalı fuzzy topolojik uzayların homotopi kategorisinden, gruplar ve homomorfizmleri kategorisine bir kofunktorun var olduğu ispatlanmıştır. Beşinci bölümde ise Hopf uzay ve Hopf grup tanımları verildikten sonra Hopf grup özelliğini sağlayan fuzzy noktalı topolojik uzaylar ile ilgili karakterizasyonlar araştırılmıştır. Son bölümde fuzzy kapalı eğri uzayı tanımlanarak, bu uzay üzerinde Hopf grup olma özelliği araştırılmış ve bazı karakterizasyonlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first part has been reserved for the introduction, in the second part, concepts such as homotopy, category, functor have been given. In the third part, some definitions and theorems on fuzzy topological concepts have been studied. In the fourth part pointed fuzzy topological space has been defined and it is shown that there is a cofunctor from the category of pointed fuzzy topological spaces to the category of groups and homomorphisms. In the fifth part, Hopf space and Hopf group are defined and characterizations related to pointed fuzzy topological spaces having Hopf group structure have been investigated. In the last part, fuzzy loop space has been defined and being Hopf group in this space has been investigated and some characterizations have been given.