Uzay eğrileri ve küresel eğriler üzerine
On the space curves and spherical curves
  1. Tez No: 386266
  2. Yazar: SERDAL ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F.NEJAT EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu doktora tezi dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölüm temel kavramlar ve teoremlere ayrılmıştır. Üçüncü bölümde, Riemann manifoldları ve Riemann manifoldlarında çemberler, helisler ve 2.derece eğriler ile ilgili karakterizasyonlar verilmiştir. Daha sonra Riemann manifoldlarında extrinsic küre olma karakterizasyonları verilmiştir. Dördüncü bölümde, Pseudo-Riemann manifoldları ve Pseudo-Riemann manifoldlarında çemberler, helisler, genel helisler ve 2.derece eğriler ilgili kavramlar ile karakterizasyonlar verilmiştir. Daha sonra Pseudo-Riemann manifoldlarında extrinsic küre ile ilgili karakterizasyonlar araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of four chapters. First chapter includes introduction and the second introduces basic concepts and theorems. Riemann manifolds and characterizations about the circles, helices and second degree curves are given in the third chapter, together with the characterizations of extrinsic spheres in Riemann manifolds. Pseudo-Riemann manifolds and characterizations about the circles, helices, general helices and second degree curves are investigated in the fourth chapter. Also characterizations about the extrinsic spheres in Riemann manifolds are researched.