Ph eğrileri ve uygulamaları
Ph curves and applications
- Tez No: 386271
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tezde gerekli olan bazı kavramlar, tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Öklid uzayında Pisagor-hodograf (PH) eğrisinin genel tanımı verilip, iki ve üç boyutlu uzaylardaki PH eğrilerinin özelikleri incelenmiştir ve PH eğrilerinin helis eğrileri ile arasındaki yakın ilişki verilmiştir. Ayrıca bu uzaylarda çeşitli yöntemler kullanılarak PH eğrileri üretilmiştir. Dördüncü bölümde, Pisagor-hodograf eğrileri Minkowski metriğine göre tanımlanmış ve MPH olarak adlandırılmıştır. İki ve üç boyutlu Minkowski uzayındaki MPH eğrilerinin karakterizasyonları çeşitli yöntemlerle verilmiştir ve bu eğriler için önemli sonuçlar elde edilmiştir. Daha sonra izdüşüm fonksiyonlarından yaralanılarak düzlemsel ve uzaysal MPH eğrileri elde edilmiştir. Beşinci bölümde, PH eğrilerinin uygulama alanlarındaki öneminden bahsedilmiş, dahası Öklid ve Minkowski uzayında PH eğrileri için elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter contains some notions, definitions and theorems which are needed in the thesis. In the third chapter, given the general definition of Pythagorean-hodograph (PH) curves in Euclidean space, two- and three-dimensional space curve's characteristics have been examined,then given the close relationship between the helical curves and them. Also, in these spaces PH curves has been generated using several methods. In the fourth chapter, firstly Pythagorean-hodograph curves have been defined according to Minkowski metric, then briefly called MPH curves. Representations of two- and three-dimensional MPH curves have been given by several ways and obtained significant results for these curves. Then, with the help of the projection functions planar and spatial MPH curves have been gained succesfully. In the fifth chapter, the importance of PH curves has mentioned in application areas, moreover conclusions which are obtained for PH curves are given in Euclidean and Minkowski spaces.