Kompleks düzlemde carleson eğrileri üzerinde tanımlı morrey uzaylarında maksimal operatör, kesirli maksimal operatör, potansiyel operatör ve cauchy singüler integral operatörünün sınırlılığı
The boundedness of maximal operator, fractional maximal operator, potential operator and cauchy singular integral operators on morrey spaces defined on carleson curves in the complex plane
- Tez No: 386272
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ŞERBETÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmını içermektedir. İkinci bölümde, temel tanım ve teoremler verilmiş, Carleson eğrileri ve Morrey uzayları hatırlatılarak bu uzayların bazı temel özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde maksimal operatörün kompleks düzlemde Carleson eğrileri üzerinde tanımlı Morrey uzaylarında sınırlılığı verilmiştir. Daha sonra, Cauchy singüler integral operatörünün Morrey uzaylarında sınırlılığı gösterilmiştir. Dördüncü bölümde kompleks düzlemde Carleson eğrileri üzerinde tanımlanan Morrey uzaylarında Riesz potansiyel operatörü ve kesirli maksimal operatörünün sınırlılığı gösterilmiştir. Beşinci bölümde tartışma ve sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. First chapter includes a brief introduction to the topic. In the second chapter, basic definitions and theorems are given. Furthermore, the definitions of Carleson curves and Morrey spaces are recalled and basic properties of these are presented in this chapter. In the third chapter, the boundedness of maximal operator in Morrey spaces defined on Carleson curve in complex plane is given. After that, the boundedness of Cauchy singular integral operator in Morrey spaces is shown. In the fourth chapter, the boundedness of Riesz potential operator and fractional maximal operator in Morrey spaces defined on Carleson curve in complex plane are shown. The fifth chapter is devoted to discussion and conclusions.