Matris katsayili fark operatörleri
Difference operators with matrix coefficients
  1. Tez No: 386270
  2. Yazar: EMEL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYHMUS YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, spektral analizin temel tanımları ve önemli teoremleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, matris katsayılı self adjoint fark operatörünün spektral özellikleri incelenmiş ve sürekli spektrumu elde edilmiştir. Dördüncü bölümde ise matris katsayılı non-selfadjoint fark operatörünün spektral analizi yapılmış ve analitik fonksiyonların birebirlik teoremleri kullanılarak L operatörünün özdeğerleri ve spektral tekillikleri hakkında önemli bilgiler verilmiştir. Son bölümde ise bu tezde yapılan çalışmalar ve bu çalışmaların sonuçları ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some basic definitions and main theorems of spectral analysis have been given. In the third chapter, spectral properties of selfadjoint difference operators with matrix coefficients are investigated and continous spectrum is calculated. In the fourth chapter, spectral analysis of non-selfadjoint difference operators with matrix coefficients are examined and using the uniqueness theorems of analytic functions important information about eigenvalues and spectral singularities of L operators are given. In the last chapter, the studies performed in this thesis and the result of these studies are expressed.