Kuyu verileriyle baluti formasyonun (Musul/Kuzey Irak) organik jeokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of organic geochemical properties of the baluti formation (Mosul/Northern Iraq) with well data
  1. Tez No: 386328
  2. Yazar: ALİ BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Kuzey Irak Musul bölgesi civarında dağılım gösteren Baluti Formasyonu disoksik ve anoksik özellikli depolanma koşullarında çökelmiş olup, incelenen kayaçların bir örnek dışında (BT-2/2902, TOC % wt 11.45) organik karbon değerleri 0.48 – 1.90 arasında değişmekte olup ortalama % wt 0.84'dir. Petrol türeten kayaçların ortalama % wt 0.5'ten yüksek olan TOC değerleri ekonomik olarak kabul edildiğinde örneklerin orta kaynak kaya potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca incelenen örneklerin Piroliz analizleri (S1, S2, S3, Tmax, PI, HI ve OI), bölgeden alınan petrol örneği için Gaz Kromatografi (GC) analizi yapılmış olup, incelenen örneklerin organik madde tipleri, organik maddenin olgunlukları ve hidrokarbon türüm potansiyelleri belirlenmiştir. Çalışılan örneklerin genel olarak kerojen tiplerinin Tip III olduğu ve gaz & bir miktar petrol üretme potansiyeline sahip oldukları belirlenmiştir. Olgunluk verileri olan Tmax, PI (Üretim İndeksi) parametreleri neticesinde Musul civarı örneklerinin erken olgun seviyelerde oldukları tespit edilmiştir. İncelenen örneklere ait belirlenen S1 türü hidrokarbonlara göre ise bölgede herhangi bir organik kirliliğin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Baluti Formation which is shown distributed around Mosul area in North Iraq is accumulated in disoxic and anoxic deposition conditions, the values of organic carbon ranged from 0.48 – 1.90 have an avarege 0.84 % wt except of one sample (BT-2/2902, TOC 11.45 % wt) of studied rocks. When TOC values of oil generating rocks more than 0.5 % wt were economically considered, the samples were shown a medium source rock potential. Moreover Pyrolysis analysis (S1, S2, S3, Tmax, PI, HI ve OI), Gas Chromatography (GC) analysis for oil sample taken from the area were done, and organic matter types, maturities of organic matter and hydrocarbon potentials of studied samples were determinated. Studied samples are generally type III kerogen and have gas and a bit of oil production potential. According to Tmax, PI (Production Index) parameters (maturity values) samples of around Mosul were determined that they have early mature degree. Determined S1 type hydrocarbon shows that no organic contamination is present in the area.