Kerry gaz sahasında (Yeni Zelanda) sismik yansıma ve kuyu logu verileriyle yapay sinir ağı yöntemi kullanılarak litoloji analizi
Lithological analysis using artificial neural network method with seismic reflection and well log data in Kerry gas field (New Zealand)
- Tez No: 565808
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLVİ CAN ÜNLÜGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı Yeni Zelanda'da bulunan Kerry gaz sahasında sismik yansıma ve kuyu logu verileri ile litoloji analizi yapmak ve yapay sinir ağı yöntemiyle kuyu loglarından elde edilen litoloji bilgisini tüm sismik küpe yayıp bölgedeki olası prospekt kumtaşı seviyelerini belirlemektir. Bu çalışmada rezervuar özellikli Farewell formasyon girişi ve bu girişi kesen ana faylar yorumlanmıştır. Sonik log ve kuyu kontrol atışı dataları ile hız modeli yapılmış ve bu hız modeli kullanılarak zaman ortamındaki formasyon girişi, fay yorumları ve sismik küp derinlik ortamına çevrilmiştir. Gamma ray, yoğunluk ve nötron logları kullanılarak litoloji analizi yapılmış daha sonra yapay sinir ağları yöntemiyle diğer loglarla beraber bu litoloji logu da kullanılarak daha detaylı bir litoloji logu yapılmıştır. Son adım olarak sismik küp ve litoloji logunu girdi olarak kullanıp yapay sinir ağı yöntemiyle sismik litoloji küpü yapılmıştır. Bu sismik küp rezervuar modeli oluşturma ve yeni kuyu lokasyonları belirleme çalışmalarında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to interpret seismic reflection data, litohological analysis using well log data and distribute lithological information which comes from from well log interpretation to seismic cube for detect prospect sandstone layers via neural network method in Kerry gas field, New Zealand. Reservoir Farewell formation top and intersecting main faults were interpreted in this study. Velocity model was created using sonic log and checksot data and formation top, main faults and seismic cube were converted from time to depth using velocity model. Gamma ray, neutron and density log were used for lithological analysis and for more detailed lithology log, interpreted lithological log and other logs were simulated via artificial neural network method. As a final step, detailed lithological log and seismic cube were used input and seismic lithology cube was created by articifial neural network method. This seimic lithology cube can use to generate reservoir simulation model and determine new well location studies.