Anasınıflarında yapılan kaynaştırma uygulamalarının öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesi
Investigating the teachers views toward inclusive application in kindergartens
  1. Tez No: 386359
  2. Yazar: ARİF BABACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR BÜTÜN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada anasınıflarında yapılan kaynaştırma uygulamalarının öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, Ankara il merkezinde, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, kaynaştırma uygulamalarının yapıldığı anasınıflarında görev yapan 100 anasınıfı öğretmeni dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Genel Bilgi Formu”ile öğretmenlerin kaynaştırma uygulamalarına ilişkin yaptıklarının belirlenmesi amacıyla“Kaynaştırma Uygulamalarını Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS 20.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları frekans ve yüzde değerleri olarak sunulmuştur. Araştırma sonucunda; öğretmenlerin kaynaştırmaya hazırlık etkinliklerini tam olarak yerine getirmedikleri, özel gereksinimli çocukların büyük çoğunluğunun özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde destek eğitim hizmeti aldığı, öğretmenlerin sınıf içi ve sınıf dışında destek eğitim hizmetlerinden yeteri kadar faydalanmadığı, öğretmenlerin çocukların engel türüne göre daha çok sınıf içinde fiziksel düzenlemeler yaptıkları, bireyselleştirilmiş eğitim programı hazırlamadıkları, ailelerin sürece etkin olarak katılımlarını sağlamadıkları belirlenmiştir. Araştırmada ayrıca kaynaştırma eğitimi alan ve almayan öğretmenlerin kaynaştırma uygulamalarına ilişkin yaptıklarının farklılaşıp farklılaşmadığı, Ki-kare ve Fisher's Exact testleri ile değerlendirilmiştir. Kaynaştırma eğitimi alan öğretmenler ile kaynaştırma eğitimi almayan öğretmenler arasında istatistiksel olarak farklılık olduğu, kaynaştırmaya hazırlık etkinlikleri, fiziksel düzenlemeler, öğretimi planlama ve aile katılımı boyutlarında anlamlı bağımlılık olduğu, kaynaştırma eğitimi alan öğretmenlerin, kaynaştırma uygulamalarına yönelik etkinlikleri daha fazla gerçekleştirdiklerini belirttikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine teacher opinions about inclusive practices in preschool classrooms. A total of 100 preschool teachers participated in this study who were working in inclusive classrooms in one of the preschools of Ministry of National Education in Ankara, Turkey. In order to collect data two forms were used which were“General Information Form”which was developed by the researcher and“Inclusive Practices Assessment Form”the purpose of which was to identify teachers' practices related to inclusion. Data of this study were evaluated via SPSS 20.0 packaged software. Findings are presented by frequencies and percentages. The results showed that teachers were not able to fully implement practices of preparation to inclusion, majority of the children with special needs received support services from private special education and rehabilitation centers, teachers did not adequately utilize support services in and out of the classroom, teachers mostly arranged the physical environment in terms of the type of the child's disability, they did not prepare individualized education programs, and they did not actively include families into the process. Moreover, teachers who had prior education related to mainstreaming were compared to teachers who did not have any education related to inclusion and the results were compared by Chi-square and Fisher's Exact test. There was a significant statistical difference between teachers who had education and teachers who did not have any education related to inclusion and this difference was on practices of preparation to inclusion, physical arrangements, instructional planning, and family participation; results showed that teachers who had education related to inclusion indicated that they were implementing inclusive practices more than teachers who did not have such an education.