Drama eğitiminin beşinci sınıfa devam eden çocukların çoklu zeka alanlarına etkisinin incelenmesi
Examination of hte effect of drama education on multiple intelligence domains of children attending to fifth grade
  1. Tez No: 386360
  2. Yazar: ZAHİDE DALBUDAK PEKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KÖKSAL AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, beşinci sınıfa devam eden çocukların çoklu zeka alanlarını değerlendirmek, drama eğitiminin çocukların sözel-dilsel, mantıksal-matematiksel, görsel-uzamsal, bedensel-kinestetik, müzikal-ritmik, kişilerarası-sosyal, özedönük-içsel ve doğa zeka alanlarında farklılık yaratıp yaratmadığını belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubuna, Ankara ili, Altındağ ilçesinde bulunan iki ortaokulun beşinci sınıflarına devam eden 30 çocuk deney grubu, 35 çocuk kontrol grubu olmak üzere toplam 65 çocuk dahil edilmiştir. Araştırmada,“Genel Bilgi Formu”ve Seber tarafından geliştirilen“Çoklu Zeka Alanlarında Kendini Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Deney grubuna“Drama Eğitim Planı”uygulanmıştır. Elde edilen veriler, t testi ve ANAVO testi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, deney ve kontrol grubundaki çocukların Çoklu Zeka Alanlarında Kendini Değerlendirme Ölçeği'nin sözel-dilsel, mantıksal-matematiksel, görsel-uzamsal, bedensel-kinestetik, müzikal-ritmik, kişilerarası-sosyal, özedönük-içsel ve doğa zeka alanları alt boyutlarından aldıkları ön test ve son test puan ortalamaları arasında anlamlı fark olmadığı saptanmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to assess the multiple intelligence domains of the children attending to 5th grade and ascertain whether the drama education made a difference regarding verbal-linguistic, logical-mathematical, visual-spatial, bodily-kinesthetic, musical-rhythmic, interpersonal-social, intrapersonal-internal and naturalistic intelligence domains of children. The study group was comprised of a total of 65 children, assigned to the experimental group (n=30) and the control group (n=35), attending to the 5th grade of two secondary schools at Altındağ Neighborhood of Ankara Province.“General Information Form”and“Self-Assessment Scale in Multiple Intelligence Domains”were used in the study for the purpose of data collection. The experimental group received“Drama Education Plan.”Data obtained in accordance thereof were assessed by t-test and ANOVA test. As a result of the study no significant difference was found between pretest and posttest scores of children in the experimental and control groups regarding verbal-linguistic, logical-mathematical, visual-spatial, bodily-kinesthetic, musical-rhythmic, interpersonal-social, intrapersonal-internal, and naturalistic intelligence subdomains of the“Self-Assessment Scale in Multiple Intelligence Domains”(p>0.05).