Üç boyutlu animasyon film ve etkileşimli uygulamalar serisinin anasınıfına devam eden beş yaş (60-72 ay) çocuklarının görsel algı gelişimine etkisinin incelenmesi
A study on the effects of three dimentional animation movies and interactive application series on development of visual perception of five-year-old (60-72 months) children
- Tez No: 386362
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışma okul öncesi dönem çocukları için hazırlanmış üç boyutlu animasyon filmleri ve etkileşimli uygulamalar serisinin 60-72 aylık çocukların görsel algı gelişimine etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öntest-sontest-kalıcılık testi kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, okul öncesi eğitimlerine ek olarak üç boyutlu animasyon filmleri ve bilgisayar ortamında verilen etkileşimli uygulamalar serisi ile on beş günde bir otuz dakika süreyle dört ay boyunca eğitim alan 12 çocuk (Deney 1 grubu); üç boyutlu animasyon filmleri ve etkileşimli uygulamalar serisi eğitiminin çalışma sayfaları ile onbeş günde bir otuz dakika süreyle dört ay boyunca eğitim verilen 12 çocuk (Deney 2 grubu) ve sadece okul öncesi eğitimine devam eden 14 çocuk (Kontrol grubu) değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla, araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ve görsel algı ile görsel motor gelişim düzeylerini belirlemek için Martin tarafından geliştirilen, Türkçe'ye uyarlanarak geçerlik-güvenirlik çalışması yapılan Görsel Algı Becerileri Testi-3 ve Görsel Motor Becerileri Testi-3 kullanılmıştır. Araştırmada Deney 1 ve 2 grupları üç boyutlu sekiz film izlemişlerdir. Bu süreçte etkileşimli uygulamalar serisindeki çalışmalar hem bilgisayar ortamında hem de çalışma sayfalarıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri normal dağılım göstermediği için parametrik olmayan istatistiklerden yararlanılmış ve Kruskall-Wallis, Friedman, Mann Whitney-U, Wilcoxon işaretli sıralar testi ile parametrik olmayan çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Görsel Algı Becerileri Testi-3 ile Sıralı Hafıza, Görsel Tamamlama alt boyutlarının deney grupları sontest puanlarında kontrol grubuna göre anlamlı bir fark gözlemlenmiş, Görsel Algı Becerileri Testi-3 ile Uzamsal İlişki, Şekil Sabitliği ve Görsel Şekil-Zemin alt boyutlarının deney gruplarının öntest-sontest puan farkı anlamlı bulunmuştur. Görsel Motor Becerileri Testi-3 öntest-sontest puan farkları deney ve kontrol grupları için anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is implemented to investigate the effects of three dimentional animation movies and interactive applications series on development of visual perception of five year old (60-72 months) children. The research has been performed in pre-test post-test permanence test experimental pattern with control group. In the study, twelve children who received a training program including three dimentional animated movies and interactive applications with computer every fifteen days for 4 months (Test Group 1), twelve children who received a training program including three dimentional animated movies and interactive applications with worksheets every fifteen days for four months (Test Group 2); and fourteen children who engaged merely their preschool education (Control Group) were evaluated. 'Personel Information Form' developed by the researcher, Test of Visual Perceptual Skills-3 and Test of Visual Motor Skills-3 developed by Martin were used to collect and evaluate the visual perceptual and motor skills of the children. In the study, the test groups watched eight episodes of three dimentional animated movies and performed the interactive applications with computer and worksheets every fifteen day for four months. Since the data of the research were not distributed normally, non-parametric tests Kruskal–Wallis, Friedman, (pairwise comparison for post-hoc), Mann–Whitney U and Wilcoxon tests were used to analyze the data. The results of the research show that on average and for Sequential Memory and Visual Closure subtests the visual perception of children who attended the training programs were significantly better than that of children who did not. The programs were found to generate significant effect on Test of Visual Perception Skills-3 and its subtests Spatial Relations, Form Constancy and Visual Figure-Ground as well as on both the test and control groups of the Test of Visual Motor Skills-3.