Türkçe etkinliklerinin anasınıfına devam eden çocukların gelişimlerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of turkish activities on development of children attending to nursery class
  1. Tez No: 386361
  2. Yazar: ARZU ERGİŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. AYSEL KÖKSAL AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, Türkçe etkinliklerinin anasınıfına devam eden çocukların gelişim alanlarına etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2013-2014 eğitim öğretim yılında Ankara il merkezinde bulunan, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi ilköğretim okullarının anasınıflarına devam eden ve normal gelişim gösteren 60-69 aylık çocuklar oluşturmaktadır. 26 çocuk deney grubunda; 26 çocuk kontrol grubunda olmak üzere toplam 52 çocuk araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmada, çocuklar ve aileler hakkında demografik bilgileri elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların motor, alıcı ve ifade edici, akademik/bilişsel, sosyal/duygusal ve günlük yaşam becerilerini değerlendirmek için Brigance (2004) tarafından geliştirilen Aral ve ark., (2007) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“Brigance Erken Gelişim Envanteri II”kullanılmıştır. Deney grubundaki çocukların ön testleri yapıldıktan sonra“Türkçe Etkinlikleri”üç ay süre ile haftada üç defa olacak şekilde uygulanmıştır. Eğitim programının bitiminde deney ve kontrol gruplarında bulunan çocuklara son testler yapılmıştır. Son testin uygulanmasından bir ay sonra deney grubuna kalıcılık testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler, normal dağılım gösterdiği için“t testi”ve“ANOVA”ile değerlendirilmiştir. Deney grubunda olan çocuklara yapılan analizler sonucunda deney ve kontrol grubundaki çocukların ön testleri arasında anlamlı farka rastlanmamıştır (p>.05). ANOVA sonuçları incelendiğinde; deney ve kontrol grubundaki çocukların Motor Beceriler, Sosyal/Duygusal Gelişim alt boyutları ve toplam puanına ait ön test-son test puanlarında anlamlı fark olmadığı görülürken (p>.05); Alıcı ve İfade Edici Dil Gelişimi, Akademik/Bilişsel Gelişim ve Günlük Yaşam Becerileri alt boyutlarında anlamlı fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır (p.05) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the effect of Turkish activities on development of children attending to nursery class. The study group was comprised of children, aging 60-69 months with normal developmental course, attending to the nursery classes of official primary schools of Ankara Provincial National Education Directorate during 2013-2014 educational year. A total of 52 children was involved in the study group with 26 each assigned to the experimental group and the control group. The“General Information Form”as developed by the researcher in order to obtain demographic information regarding the children and families, and the“BRIGANCE Early Childhood Developmental Inventory II”as developed by Brigance (2004) in order to assess the motor, receptive and expressive, academic/cognitive, social/emotional, and daily life skills of children, which was studied for validity and reliability by Aral et al. (2007), were used in the study. Upon completion of pretests with the children in the experimental group, the“Turkish activities”were applied thrice a week for three months. At the end of the educational program, children involved in the experimental and control group were subject to posttests. One month after the posttest the experimental group was subject to a retention test.“t-Test”and“ANOVA”were used in assessment of the data, on the grounds that the accordingly obtained data demonstrated normal distribution. EXAMINATION OF THE EFFECT OF TURKISH ACTIVITIES ON DEVELOPMENT OF CHILDREN ATTENDING TO NURSERY CLASS Upon analyses on the children involved in the experimental group no significant difference with regard to pretest results was found between experimental and control group children (p>.05). Upon analysis of ANOVA results it was seen that there was no significant difference between experimental group and control group children in pretest – posttest scores regarding the Motor Skills, Social/Emotional subdomains and the total score (p>.05), where it was concluded that there was a significant difference regarding Receptive and Expressive Language Development, Academic/Cognitive Development, and Daily Life Skills subdomains (p.05).