Batı karadeniz bölgesi mısır ekim alanlarındaki virüs hastalıklarının belirlenmesi ve bazı kendilenmiş mısır hatlarının, maıze dwarf mosaıc potyvırus (MDMV) ile sugarcane mosaıc potyvırus (SCMV)'e karşı dayanıklılıklarının moleküler marker'lar kullanılarak tespit edilmesi
Detection of virus diseases of maize sowing areas in Western Black Sea region and determination of resistance of some maize inbred lines against maize dwarf mosaic potyvirus (MDMV) and sugarcane mosaic potyvirus (SCMV) by molecular markers
  1. Tez No: 386378
  2. Yazar: KEMAL DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERTUNÇ, DOÇ. DR. NEDİM MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Bartın, Düzce, Sakarya ve Zonguldak illerinde mısır alanlarından 2010, 2011 ve 2012 yıllarında yaprak ve koçan örnekleri toplanmıştır. Bu örnekler DAS-ELISA ve RT-PCR yöntemleri ile Maize dwarf mosaic potyvirus (MDMV), Sugarcane mosaic potyvirus (SCMV), Barley yellow dwarf luteo virüs (ByYDV), Maize stripe virus (MStV), Maize mosaic rhabdovirus (MMV), Maize sterak geminivirus (MSkV), Maize white line mosaic virus (MWtLnMV), Johnson grass mosaic potyvirus (JgMV), Wheat streak mosaic virus (WSMV) ve Cucumber mosaic virus (CMV)' lerine karşı testlenerek, mısır ekiliş alanlarında görülen virüs hastalıklarının varlığı tespit edilmiştir. Çalışmada 2010 yılında 289 adet yaprak ve 16 adet koçan, 2011 yılında 159 adet yaprak ve 10 adet koçan, 2012 yılında ise 111 adet yaprak ve 111 adet koçan örneği toplanmıştır. Analizler sonucunda sürvey alanlarında en yaygın virüs hastalığının MDMV olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen en yaygın virüs hastalığı olan MDMV nin cDNA fragmentlerinin sekansları çıkartılarak, MDMV izolatları arasında genetik varyosyanlar belirlenmiştir. Ayrıca ülkemize ait 98 adet ıslah materyali mısır hattının MDMV ve SCMV' e karşı dayanıklılıkları moleküler olarak ve yapay inokulasyonlar ile belirlenmiştir. Moleküler dayanıklılık çalışmalarında CAPS ve SCAR markerlar kullanılmıştır. Dayanıklılık çalışmaları sonucunda dört adet kendilenmiş mısır hattının MDMV ye karşı dayanıklı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, leaf samples collected from maize fields of Bartın, Düzce, Sakarya and Zonguldak provinces in 2010, 2011 and 2012 years. The samples had been tested for Maize dwarf mosaic potyvirus (MDMV), Sugarcane mosaic potyvirus (SCMV), Barley yellow dwarf luteo virüs (ByYDV), Maize stripe virus (MStV), Maize mosaic rhabdovirus (MMV), Maize sterak geminivirus (MSkV), Maize white line mosaic virus (MWtLnMV), Johnson grass mosaic potyvirus (JgMV), Wheat streak mosaic virus (WSMV) and Cucumber mosaic virus (CMV) by serological and molecular methods. In this study, 289 leafs and 16 corncobs, 159 leaves and 10 corncobs, 111 leafs and 111 corncobs samples were collected in 2010, 2011 and 2012, respectively. Thus, existing viruses in maize fields had been detected. Molecular caracterization of MDMV had been analysised by means of sequencing of cDNA fragments of viruses. In addition, molecular resistance of 98 maize inbred line of our country against MDMV and SCMV had been determinated by CAPS and SCAR markers . Further more, the most appropriate CAPS and SCAR markers for maize inbred line of our country has been assigned. Molecular resistance of these resistances of maize line had been confirmed by greenhouse experiments. In result of this study, 4 inbred maize line were found as resistant again MDMV.