Batı karadeniz bölgesi örtü altı fasulye yetiştiriciliğinde zararlı köşeli yaprak lekesi etmeni pseudocercospora griseola' nın gruplarının,inokulum kaynaklarının, yaygınlığının ve bazı fasulye çeşitlerinin bu etmene karşı reaksiyonlarının belirlenmesi
Determination of the groups of pseudocercospora griseola causing angular leaf spot in protected beans in west black region, investigations on prevalence, searches of inoculum and reactions of some bean cultivation against this agent
- Tez No: 386377
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH MADEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinde 2010 yılında fasulye seralarından toplanan yaprak örneklerinden yapılan izolasyonlar sonucunda 118 adet köşeli yaprak lekesi etmeni Pseudocercospora griseola izolatı elde edilmiştir. Hastalık etmeninin bu illerdeki yaygınlığı ve hastalık şiddeti belirlenmiştir. Etmenin yaygınlığı Zonguldak'ta %91.56, Bartın'da %88.30 olurken hastalık şiddeti Zonguldak'ta %90.74, Bartın'da %77.40 olmuştur. Etmen Karabükte ise sadece bir bahçede bulunmuştur. Etmenin inokulum kaynaklarının hastalıklı tohumlar ve hastalıklı bitki artıkları olduğu belirlenmiştir. Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinden toplanan 118 izolatın DNA ekstraksiyonu yapılmış ve Actin, Calmodulin ve ITS bölgeleri kullanılarak PCR amplifikasyonları yapılmıştır. Sekans analizleri sonucunda izolatların tümü Pseudocercospora griseola f. griseola olarak teşhis edilmiştir. Çalışmada tespit edilen Pseudocercospora griseola f. griseola fasulyede Türkiye için ilk kayıttır. Sera koşullarında 17 adet fasulye çeşidi ve 10 izolatla çeşit reaksiyonu çalışmaları yapılmıştır. Çalışmada kullanılan çeşitlerden Burayşe, Selvi ve Fabio çeşitleri hastalık etmenine karşı dayanıklı çeşitler, Magnum, Sofya, Java ve Helda çeşitlerinin ise hassas çeşitler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of isolations applied to leaf samples collected from bean greenhouses in Zonguldak, Bartın and Karabük in 2010 growing season, 118 Pseudocercospora griseola isolates were obtained. Occurrence and prevalence of the disease was studied in bean production areas of Zonguldak, Bartın and Karabük provinces in the region. The disease prevalence were 91.56% in Zonguldak and 88.30% in Bartın and the disease intensity were 90.74% in Zonguldak and 77.40 % in Bartın provinces. The disease was found only at one garden in Karabük province. Inoculum sources of angular leaf spot of beans was determined that are infected plant debris and seeds. Total DNA of 118 Pseudocercospora griseola isolates from Zonguldak, Bartın and Karabük was extracted and amplified using Actin, Calmodulin and ITS region primers for PCR. As a result of analyze of sequence all isolates was determined as Pseudocercospora griseola f. griseola. Pseudocercospora griseola f. griseola detected during the study were first record for Turkey on bean in Turkey. As a result of cultivars reaction studies performed under greenhouse conditions, it was found that Magnum, Sofya, Java and Helda cultivars used in the study showed sensitive reaction against all isolates. It was determined the most resistant cultivars are Burayşe, Selvi and Fabio.