Görsel peyzaj değerlendirmesinde nesnel ve algısal yaklaşımların karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of the objective and perceptual approaches in the visual landscape
- Tez No: 386386
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında görsel değerlendirmeye ilişkin nesnel ve algısal yaklaşım modelleri geliştirilmiş ve bu değerlendirmelerin karşılıklı analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanı olarak Malatya İli Darende İlçesi seçilmiştir. Bu ilçeden alanın özelliklerini tanımlayan 16 adet fotoğraf seçilmiş ve uzman grubu ile kullanıcı grubu olarak iki aşamalı görsel değerlendirme çalışması gerçekleştirilmiştir. Uzman grubu ile nesnel değerlendirmeyi sağlayacak anket çalışması, kullanıcı (yerel halk) grubu ile algısal değerlendirmeyi sağlayacak anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda Ankara Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünde yürütülmüş olan İl Ölçeğinde Peyzaj Karakter Analizi ve Turizm/Rekreasyon Açısından Değerlendirilmesi (Peyzaj-44) başlıklı proje kapsamında görsel peyzaj değerlendirmesi çalışması sonucunda elde edilen veriler ile bu araştırma sonucunda elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, nesnel ve algısal yaklaşım modellerinden elde edilen verilerin birbirleri ile uyumlu olduğu tespit edilmiş ve sosyo-ekonomik değişkenler ile bilgi tabanlı değişkenlerin görsel tercihte etkin rol oynamadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this MSc thesis, objective and perceptual models for visual assessment have been developed and comparative analysis of these assessments have been carried out. Darende District of Malatya Province has been determined, as the study area,. 16 photographs that define the characteristics of Darende has been selected then two-phased visual assessment study was conducted with expert group and user group. Objective assessment questionnaire was carried out with expert group and perceptual assessment questionnaire was carried out with user (local reidents) group. In addition, visual assessment results of 'In Province Scale Landscape Character Analysis and Evaluation in terms of Tourism/Recreation (Landscape-44)' entitled project conducted by Ankara University Department of Landscape Architecture was compared with the data obtained during this post graduate thesis study results. As a result, the data obtained from objective and perceptual approach models are compatible with each other and socio-economic variables and knowledge-based variables aren't play an active role in visual preferences.