Alanya ilçesindeki turizm faaliyetlerinin peyzajın sürdürülebilirliği açısından irdelenmesi
Evaluation of the tourism activities in Alanya district in the context of landscape sustainability
  1. Tez No: 386385
  2. Yazar: CENNET TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışma, Alanya ilçesi örneğinde turizm sektörü ile peyzaj değerleri arasındaki etkileşimin sürdürülebilirlik kavramı çerçevesinde irdelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Akdeniz Bölgesi'nde Antalya ilinin turizm potansiyelinin büyük bir kısmına sahip olan Alanya ilçesi araştırma alanı olarak seçilmiştir. Turizm sektörünün İlçe'de varlığını sürdürmesi, gelişmesi ve aynı zamanda turizme kaynak oluşturan peyzaj değerlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması için; turizmin bölgede yarattığı olumlu ve olumsuz gelişme ve uygulamaların irdelenmesi, mevcut ve olası sorunlara yönelik çözüm önerilerinin oluşturulması tezin genel çerçevesini oluşturmaktadır. Çalışmanın yöntemi; alana ve konuya ilişkin literatür çalışması ve gözlemler ile paydaşlara uygulanan anket ve yüz yüze görüşmelerden elde edilen bulguların ilişkilendirilerek tez hipotezlerinin test edilmesine dayanmaktadır. Çalışmada üç farklı paydaş grubuna 292 anket uygulanmış; yüz yüze görüşmelerde ise 50 konaklama işletmecisi ile görüşülerek, anketler istatistiki olarak değerlendirilmiş, frekans dağılımları ve aritmetik ortalama üzerinden yorumlanmıştır. Bu çalışmada, öncelikle Alanya ilçesinin doğal ve kültürel peyzaj bileşenleri, turizme kaynak oluşturan doğal ve kültürel peyzajlar ve özellikleri ortaya konulmuştur. Anketler ve yüz yüze görüşmelerden elde edilen bulgular değerlendirilmiş, genel değerlendirme çerçevesinde ise; elde edilen tüm bulgular sürdürülebilir turizm bileşenleri kapsamında irdelenmiştir. Yapılan çalışmada araştırma alanındaki turizm faaliyetlerinin çevresel-ekolojik, ekonomik ve sosyo-kültürel olumsuz etkilerinin, turizmin yöreye kazandırdığı olumlu etkilerden baskın olduğu ortaya çıkmıştır. Elde edilen bulgular kapsamında; olumlu ve olumsuz etkiler, araştırma kapsamında ortaya konulan hipotezler doğrultusunda değerlendirilmiş ve araştırma alanında peyzajın sürdürülebilirliğinin yeterince sağlanamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, peyzajın sürdürülebilirliğini etkileyen olumlu ve olumsuz karar, uygulama ve yaklaşımları“dengeleyici”çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of the study is to examine the interactions between tourism sector and landscape values within the framework of sustainability concept. The research area is Alanya county which is located in the Mediterranean Region. Alanya has the biggest share in tourism potential of Antalya province. The scope of the thesis is; to examine positive and negative processes and implementations and putting forward sugesstions for the solutions of existing and predicted problems in order to sustain and improve the tourism sector and to ensure the sustainability of landscape values which are vitally important for ensuring life quality and sustaining landscape values which are fundamental to tourism sector. The method of this study is based on testing hypotheses by integrating findings of literature review related to the study area and the subject with face to face interviews and surveys that are conducted with stakeholders. In the study, 292 questionnaires were conducted to three different stakeholder groups, and fifty managers were interviewed face to face. As the result of the study, the adverse effects of the tourism activities on environmental-ecological, socio-cultural and economical structure were stated considerably much than the benefits gained by tourism activities. In the context of the findings; positive and negative impacts are evaluated in accordance with the hypotheses and it is concluded that the sustainability of the landscape is not sufficiently ensured. Finally recommendations were introduced to balance the negative and positive decisions, applications and approaches which effect the sustainability of the landscape.