Ekosistem servisleri kapsamında kırsal turizm alternatiflerinin değerlendirilmesi: Ankara-Haymana ilçesi örneği
Evaluation of rural tourism alternatives in the context of ecosystem services: Case of Ankara-Haymana county
- Tez No: 386398
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKDEN TAZEBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ekosistemler ve ekosistem servisleri toplum refahının sağlanmasında önemli roller üstlenirler. Ekosistem servis yaklaşımı ile yapılacak olan planlama çalışmaları da bu refahın sürdürülebilirliğine katkıda bulunurlar. Bu çalışmanın amacı, Ankara-Haymana İlçesi örneğinde potansiyel ekosistem servislerinin belirlenmesi, önceliklendirilmesi ve hiyerarşik olarak kırsal turizm alternatifleri ile ilişkilendirilmesi sonucunda en uygun kırsal turizm alternatifininin belirlenmesidir. Çalışmanın kapsamını Ankara Haymana İlçesi'ndeki ekosistem servislerinin kırsal turizm alternatifleri ile ilişkilendirilmesi oluşturmaktadır. Tez çalışmasında ekosistem servisleri kapsamında kırsal turizm alternatiflerinin değerlendirilmesine yönelik olarak AHS (Analitik Hiyerarşi Süreci)'ye dayalı Fuzzy set tekniğinden yararlanılmıştır. Fuzzy set tekniğinin uygulanması için kırsal turizm alternatifleri ile CORINE (Coordination of Information on the Environment-Çevre Bilgi Düzeni) 2006 arazi örtüsü haritasından yararlanılarak ve belirlenen öncelikli ekosistem servisleri kullanılarak hiyerarşik bir model oluşturulmuştur. Haymana İlçesi için belirlenen kırsal turizm alternatifleri, tarımsal, termal ve kültürel turizm, öncelikli ekosistem servisleri ise gıda, tatlı su, biyokimyasal ve tıbbi ürünler, biyolojik hammadde, zararlı kontrolü, doğal afet kontrolü, polenleme, erozyon kontrolü, estetik değerler, rekreasyon ve eko turizm, bilgi sistemi, eğitim değeri servisleridir. Çalışmanın sonuç bölümünde elde edilen bulgulara göre, ekosistem servisleri kapsamında en uygun kırsal turizm alternatifi olarak termal turizm bulunmuş ve bu doğrultuda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ecosystems and ecosystem services have important roles for provision of human welfare. Planning studies which will be held with the approach of ecosystem services contribute to the sustainability of this welfare. The purpose of this study is identification of potential ecosystem services, prioritization and hierarchically associated with rural tourism as a result of the alternatives is to determine the most suitable alternative for rural tourism case of Ankara-Haymana County. This research covers ecosystem services in Ankara-Haymana County which associated with alternatives of rural tourism. This research mainly formed by Fuzzy set technique which is based on AHP (Analytic Hierarchy Process) was utilized to determine the rural tourism alternatives in the context of ecosystem services. Using Fuzzy set technique a hierarchical model was composed from using primary ecosystem services and CORINE (Coordination of Information on the Environment) 2006 land cover map. Rural tourism alternatives which were determined for Haymana County are agricultural, thermal and cultural tourism and also ecosystem services are food, fresh water, biochemical, natural medicines and pharmaceuticals, fuel (biological materials), pest regulation, natural hazard regulation, pollination, erosion regulation, aesthetic values, recreation and ecotourism, knowledge systems and educational values services. Conclusion of the study compared to the findings obtained, in the context of ecosystem services thermal tourism found as a most appropriate rural tourism alternative and suggestions have been made in this direction.