Frederıck Law Olmsted: Hayatı, tasarım yaklaşımı ve planlamada peyzaj mimarlığının yükselişi
Frederick Law Olmsted: His life, design approach and the rise of landscape architecture in planning
  1. Tez No: 386397
  2. Yazar: GÜLCAN BAYINDIR EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Biography, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Frederick Law Olmsted Peyzaj mimarlığı tarihinin en tanınan ismi olarak kabul edilir. Peyzaj mimarlığının bir meslek haline dönüşmesine katkıları ve oğulları Frederick Law Olmsted Jr. ile John Charles Olmsted'in yetişmesindeki yönlendirmeleri ile peyzaj mimarlığına çok fazla katkılar sağlamıştır. Frederick Law Olmsted hakkında bilinenler genelde temel noktaların çok ötesine gitmemektedir. Ancak Olmsted'in hayatı, tasarım yaklaşımı ve tarihdeki rolü daha yakından incelendiğinde bir birey olarak çalışma alanının çok ötesinde etkisi olduğunu görmek mümkündür. Hayatının ilk yarısını yaşadığı ülkeyi tanımaya ve ülkenin geleceği ile ilgili güçlü bir vizyon oluşturmaya adayan Olmsted, hayatının ikinci yarısını Amerika'da eşitlikçiliği destekleyen ve doğanın insan üstündeki faydası ve etkisini kent merkezine taşıyan çalışmalara imza atmıştır. Olmsted'in hayatını detaylı bir şekilde incelemek aynı zamanda babasından aldığı ve kendi oğullarına aktardığı güçlü prensipleri ve bunların çevresinde yarattığı etkiyi görmek anlamına gelmektedir. Bazı kaynaklar tarafından peyzaj mimarlığı mesleği ve akademik alanın kurulması Frederick Law Olmsted'e mal edilirken, gerçekte bu çalışmaları büyük ölçüde oğlu Frederick Law Olmsted Jr. gerçekleştirmiştir ve aynı zamanda kent planlama meslek ve akademik dallarının oluşumunda öncülük yapmıştır. Günümüzde Frederick Law Olmsted ve oğullarının tasarımları temposu gittikçe artan modern hayatta milyonlarca insanın doğrudan etkilemeye devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Frederick Law Olmsted could be considered as the most well known historical figure in Landscape Architecture. The importance of his contribution towards the professionalization of Landscape Architecture and his indirect but powerful contribution through the training and guidance of his son Frederick Law Olmsted Jr. and adopted son John Charles Olmsted can not be overstated. It is unfortunate that knowledge of Frederick Law Olmsted usually does not go far beyond the basic facts. Studying his life, his works and place in history reveal a man that has influences well beyond his profession. He stands as a figure that spent the first half of his life studying his country, forming a vision of the future of his country then spending the second half of his life literally changing the country towards equality and recreating the benefits and the joy of nature within urban settings. A detailed study of Olmsted also reveals the wide range of positive changes created by a framework of ethics that extends from his father and on to his rightfully famous sons. Although the creation of the profession of Landscape Architecture and the creation of the academic field are sometimes attributed to Frederick Law Olmsted, the credit actually belongs to his son Frederick Law Olmsted Jr. His son has also extended the vision and genius of his father towards the creation of the professions and academic field of City Planning. The works of Frederick Law Olmsted and his sons endure in the everyday lives of millions of people and remain as relevant and important in our fast paced current lifestyles as it was in his time.