Yeşil altyapı bağlamında açık/yeşil alan sistemlerinin uygulama olanaklarının araştırılması: Aşağı Büyük Menderes havzası örneği
The investigation of implementation possibilities for green space systems in the context of green infrastructure: The case of Lower Catchment of Great Meander
  1. Tez No: 496530
  2. Yazar: DERYA GÜLÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TULÜHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı, Aşağı Büyük Menderes Havzası'nda çeşitli ekosistem servislerini bir arada sunabilen peyzajların belirlenmesi, bunların bir ağ şeklinde bağlantılılığının değerlendirilmesi ve böylelikle peyzaj potansiyelini, planlama alanı bütününde temsil eden ve korumada öncelikli olacak yeşil altyapı sisteminin haritalanmasıdır. Bu kapsamda üretilen çıktıların uygulamaya aktarılabilmesi amacıyla açık/yeşil alan planlaması çerçevesinde, yeşil altyapının planlanmasında ulusal mevzuat yönünden karşılaşılan darboğazların çözümüne yönelik önerilerin sunulması hedeflenmiştir. Böylelikle mekânsal planlama kapsamında; kentsel ve kırsal peyzaj birimlerinin bütünleştirilerek“Açık/yeşil Alan Sistem Planları”yoluyla imar planlamaya aktarılması sürecine altlık oluşturacak örnek bir çalışma sunulmuştur. Sonuç olarak üretilen yeşil altyapı haritasında peyzaj potansiyeli açısından önemli alanların, korunan alanlardan çok havzanın orta, kuzey ve doğu kesimlerinde yer aldığı ve planlama alanı bütünündeki 71 peyzaj tipinden 68'ini içerdiği görülmüştür. Bu oran, peyzaj tipolojisinin % 95,7'sini temsil etmektedir. Mutlak koruma değeri taşıyan bu alanların belirlenmiş olması, yeşil altyapı planlaması sürecinde, havza ölçeğindeki peyzaj potansiyelinin büyük ölçüde korunması ve sürdürülebilir yönetimini sağlayacaktır. Sonuç bölümünde ayrıca, önerilen yöntem yaklaşımının planlama sürecine entegrasyonu için uygulamada karşılaşılan engeller ve çözüm olanakları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The basis of this work is to evaluate landscapes that can bring together various ecosystem services in the Lower Catchment of Great Meander, to assess their connectivity in a network and thus to map the landscape potential to the green infrastructure system that represents the planning area in its entirety according to protection priorities. In this study, it is aimed to present proposals for the solution of the bottlenecks facing the national legislation in the planning of green infrastructure in the context of the green space planning. Within the scope of spatial planning; urban and rural landscape units can be integrated into spatial planning through“Open-Green Space System Plans”. As a result, valuable areas in terms of landscape potential in the created green infrastructure map were found in the central, north and eastern parts of the basin rather than the protected areas and 68 of the 71 landscape types in the planning area. This rate represents 95.7% of the landscape typology. This result proves that it is necessary to add the landscape potential concept to existing conservation strategies. As a result of this necessity, in the conclusion, the obstacles and solution possibilities encountered in implementation for the integration of the proposed methodological approach into the planning process have been discussed.