Design and implementation of a region based query optimizer for object oriented database management systems
Nesneye yönelik veri tabanı yönetim sistemleri için bölgesel sorgulama en iyileştirici tasarımı ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 38640
- Danışmanlar: PROF.DR. ASUMAN DOĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET NESNEYE YÖNELİK VERİ TABANI YÖNETİM SİSTEMLERİ İÇİN BÖLGESEL SORGULAMA EN İYİLEŞTİRİCİSİ TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ KOKSAL (EVRENSEL), Pınar Yüksek Lisans, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Asuman DO?AÇ Ocak 1995, 72 sayfa MOOD (ODTÜ Nesneye Yönelik Veri Tabanı Yönetim Sistemi) Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Tübitak Yazılım Araştırma ve Geliştirme Merkezinde geliştirilen nesneye yönelik veri tabanı yönetim sistemidir. Bu tezde, MOOD için bir bölgesel sorgulama en iyileştiricisi Volcano En İyileştirici Üreticisi (VOG) kullanılarak tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Volcano Sorgulama En İyileştirici Üreticisi bir veri tabanı yönetim sistemine sorgulama en iyileştiricisi oluşturmak için kullanılan veri yapısından bağımsız bir araçtır. VOG kullanılarak oluşturulan en iyileştiriciler, en iyileştirici gerçekleştiricisi tarafından uygulama ve dönüşüm kuralları ile maliyet fonksiyonları uygun olarak sağlandığında, bütün olası planlarabakarak en iyi çalıştırma planını üretirler. Ancak sorgulamanın karmaşıklığı arttıkça en iyi iyileştirme zamanı ve hafıza ihtiyacı da hızla artar. Bu nedenle bütün sorgulamaları aynı dönüşüm kural seti ile iyileştirmek yerine, en iyileştirme bölgeleri önerildi. Birbirinden ayrı en iyileştirme kurallarının sağlandığı üç en iyileştirme bölgesi yaratıldı. Deneylerin sonuçlan bu bölgelerin en iyileştiricinin performansını artırdığını göstermiştir. Anahtar Kelimeler : bölgesel sorgulama en iyileştirmesi, bölge, birleştirme sıralaması, seçme sıralaması. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A REGION BASED QUERY OPTIMIZER FOR OBJECT ORIENTED DATABASE MANAGEMENT SYSTEMS KOKSAL (EVRENSEL), Pınar M.S., Department of Computer Engineering Supervisor : Prof. Dr. Asuman DO?AÇ January 1995, 72 pages MOOD (METU Object-Oriented Database Management System) is an object-oriented DBMS developed at the Software Research and Development Center of the Scientific and Technical Research Council of Türkiye, Middle East Technical University. In this thesis, a region-based query optimizer is designed and implemented using the Volcano Extensible Optimizer Generator for MOOD. The Volcano Query Optimizer Generator is a data model independent tool that is used to develop a query optimizer for a DBMS. Optimizers generated using VOG make exhaustive search to produce the optimum execution plan of a given query among all the possible plans when the implementation and transformation rules with support functions are provided properly by the optimizer implementor. However, the optimization time and inthe memory requirements increase exponentially with the increasing complexity of the query. Therefore instead of optimizing all the queries with the same set of transformation rules, we have proposed regions. The query type is determined and optimized according to these optimization regions. Three optimization regions are provided, each having different optimization rules enabled. The results of the experiments indicate that these regions indeed improve the performance of the optimizer. Keywords : region-based query optimization, region, join ordering, select ordering. IV