Doğal ve kültürel değerleri ile Amasra'nın peyzaj planlaması
Landscape planning with natural and cultural values of the Amasra
- Tez No: 386400
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERTUĞRUL YAZGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 456
Özet
Avrupa Peyzaj Sözleşmesi ile oluşturulması taahhüt edilen ülke peyzajlarının belirlenmesine ilişkin çalışmalar henüz yetersizdir. Bundan dolayı birçok sektörle beraber turizm ve rekreasyon konusunda da peyzaj bilinci ve peyzaj karakterine dayalı envanter, analiz ve değerlendirme süreçleri uygulama bazında gerçekleşmemektedir. Bunun sonucu olarak, peyzajlar sürekli olumsuz yönde etkilenmekte ve yenilenemeyen kaynak kayıpları neden olmaktadır. Bartın ilinin Amasra ilçesi pilot alan olmak üzere, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yararlanılarak gerçekleştirilen araştırmada, doğal ve kültürel peyzaj özellikleri belirlenmiş, buna göre peyzaj karakter analizi ve değerlendirmesi çalışması gerçekleştirilmiştir. Peyzaj fonksiyonları göz önüne alınarak peyzaj politikaları ve peyzaj stratejileri belirlenmiş aynı zamanda da turizm ve rekreasyonel açısından stratejiler ortaya konulmuş ve alana ilişkin bazı öneriler getirilmiştir. Bu kapsamda, araştırma turizm ve rekreasyon kaynağı olarak, ülkemizde fazla önemsenmeyen peyzajın değerinin ve katkısının anlaşılması için de önemli bir etkiye sahip olacaktır.
Özet (Çeviri)
Studies which are conducted by the European Lanscape Convention (ELC) about identification of country lanscapes; are incompetent. For this reason, landscape awereness and inventory, analysis and assesment processes based on landscape characteristics could not be developed in many sectors including tourism and recreation. As a result, landscapes are affected negatively causing loss of non-renewable resources. Amasra district of Bartın city is selected as a pilot region for the scope of this thesis study. Natural and cultural lanscape properties of the region are identified using Geographic Information System (GIS) and lanscape charater assesment study is conducted considering the landscape functions. Consequently, landscape policies and strategies are determined and at the same time, strategies considering tourism and recreational perspectives are established and certain recommendations are made for the region. This aspect of the study as a source of tourism and recreation, will increase the apprehension level of the value and contribution of lanscaping, which is undervalued in our country.