Yeşil çatı: Tasarım ve uygulama örnekleri
Green roof: Examples of design and application
  1. Tez No: 386401
  2. Yazar: YELİZ OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Murat E. YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Süreç içinde gelişen yapım teknikleri, yapıların tasarım boyutunu ve bakış açısını geliştirmiştir. Bu gelişim atıl durumda olan mekanların değişik işlevlerle kullanılması ve bitkilendirilmesi ile çatı bahçesi kavramını doğurmuştur. Çatı bahçelerinin işlevsel özelliğinin yanı sıra görsel özelliği de binaların yaşayan çevreye uyumunu sağlamaktadır. Estetik ve işlevsel katkılarının yanı sıra ekolojik katkıları nedeniyle yoğun yapılaşmanın olduğu kentlerde çatı bahçelerine yönelik ilgi giderek artmaktadır. Bu çalışmada çatı bahçeleri sistemleri, tipleri ve yapısal bileşenleri incelenmiş olup, ülkemizden ve Dünyadan örnekler verilmiştir. Bu kapsamda tez çalışmasının çatı bahçesi tasarım ve yapım sürecinde yer alacak mimar, mühendis, proje koordinatör yükleniciler ve işveren gibi süreçteki kişilerin yararlanabileceği bir kaynak olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Construction techniques which were advanced through time, have improved design size and perspective of structures. These evolutions generated the concept of roof garden to use idle places with various functions or for planting. Apart from being functional, roof gardens ensure the compliance of the building with living environment with their visual features. In this thesis; roof garden systems, types and structural components were analyzed for the new structure will be designed and these systems supported with design and construction examples. Thus, this thesis will be a source for architects, engineers, contractors, project coordinator s and employers who will take place in design and construction processes of roof gardens.