Köprüköy sulama alanında su dağıtım ve kullanım etkinliğinin belirlenmesi
Determination of irrigation water distribution and use efficiency in Köprüköy irrigation area
- Tez No: 386417
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ TOKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, Devlet Su İşleri tarafından 1970 yılında işletmeye açılan Köprüköy sulama şebekesinde su dağıtım ve kullanım etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İşletme ilk kurulduğu zaman 2850 ha'lık bir alanda cazibe sulama olarak sol sahilde faaliyete başlamış olup daha sonra 1973 yılında sağ sahilde 2650 ha alanın cazibe, 1100 ha'ın ise pompaj sulama şeklinde sulamaya açılması ile toplam hizmet alanı 6600 ha'a ulaşmıştır. Araştırmada yapılan çalışmalar 3 ana başlıkta toplanmıştır. Fiziksel etkinlik başlığı altında; tarla su uygulama ve iletim randımanları, sulama yönetimi etkinliği başlığı altında sulama zamanı, optimum bitki deseni, su ihtiyacının karşılanma oranı, organizasyon, kurumsal yapı ve ekonomik etkinlik başlığı altında ise; sulama planlaması, sulama oranı ve proje ekonomisi incelenmiştir. Araştırma alanında sızma kayıpları 4.00-19.50 L/s/100m, su uygulama randımanı % 48.57-70.00, optimum bitki deseni mevcut koşul için %35 fasulye, %35 ayçiçeği, %30 şeker pancarı olarak saptanmıştır. Ortalama işletme genişliğine sahip bir işletmeden elde edilen gelir DSİ projeli koşulda 3406,14 TL, optimum bitki desenine göre 6901,91 TL, mevcut bitki deseni için 2641,30 TL, bu koşul için elde edilen optimum bitki desenine göre ise 3572,35 TL olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to determine irrigation distrubition and use efficiency of the Köprüköy Irrigation Area designed by State Hydraulic Works in 1970. Initially the operation is started to serve to 2850 ha of total amount of left side by gravity irrigation, laterly in 1973 it is started to serve by gravity irrigation 2650 ha, and by pumping to 1100 ha of right side hereby the total irrigation service area of the operation is reached to 6600 ha. Studies for the research are arranged in 3 main titles. Field application and conveyance efficiencies under the physical efficiency; irrigation schedule, optimum crop pattern under the irrigation management efficiency; project economy, irrigation ratios and water charges under the organization and economic efficiency titles are researched. In the research area seepage losses between 4.00-19.50 L/s/100m, farm water application efficiency between 48.57%-70.00% are found out. The optimum crop pattern for exist condition is determined as %35 bean, %35 sun flower, %30 sugar beet. While the income for the average sized holding acoording to HSW's projected condition is determined as 3406,14 TL and according to optimum crop pattern of this situation it is determined as 6901,91 TL on the other hand for the exist condition the income is determined as 2641,30 TL and the income according to optimum crop pattern of the exist condition is determined as 3572,35 TL.