Jeotermal ısıtmalı seracılık işletmelerinin projelendirilmesi: Manisa ili örneği
Planning of geotthermal heated greenhouse business: The example of Manisa province
  1. Tez No: 386418
  2. Yazar: MÜCAHİT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVA EYLEM POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Manisa ve ilçelerinin jeotermal enerji kaynaklarının varlığını ön plana çıkarıp, sera ısıtmasında kullanılabilme olanakları incelenmiştir. Jeotermal ısıtmalı seracılık işletmeleri ziyaret edilmiş ve bir anket çalışması yapılmıştır. Gerçekleştirilen sera işletme ziyaretlerinde seraların kullanım amacı, tipi, yerleşim düzeni, iç tasarım biçimi, boyutlandırılması, yapı malzemesi, konstrüksiyon durumu, çevre koşulları, yetiştirilen bitki çeşidi ve sulama sistemi tespit edilip, yöreye uygun sera tasarımı gerçekleştirilmiştir. Salihli ve Ahmetli ilçelerine yapılan incelemelerde, işletme çalışanları, idarecileri ve sahipleriyle yapılan görüşmelerde, seracılığın gelişmesinin önündeki engelleri belirleyip, karşılaşılan sorunların çözümü ile seracılığın Manisa ili ve ilgili yörelerinin tarımsal kalkınması için önemli bir fırsat olduğu, mevcut olan jeotermal kaynakların seraların ısıtılmasında kullanılması, seracılık işletmelerinin ısıtma giderlerini azaltacağı sonucuna varılmıştır. Gerçekleştirilen optimizasyon sonucunda jeotermal enerji ile ısıtılan seraların sürdürülebilir bir işletme yapısında olabilmesi için veriler ortaya konmuştur. Salihli ve Ahmetli ilçelerinde yer alan jeotermal kaynaklarda yapılan incelemeler, resimler, veriler ve daha önce yapılan çalışmalardan alınan verilerin de ortaya çıkardığı sonuçlara göre konu irdelenmiş olup, yöre koşullarına uygun sera tasarımı gerçekleştirilmiş ve fizibilite çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of geothermal energy resources of Manisa and the counties of it were put foreground and the possibilities of using them in heating greenhouses were examined. Geothermal heated greenhouse businesses were visited and a survey was conducted. During conducted greenhouse establishments visits, greenhouses' purpose, type, layout, interior design format, sizing, construction materials, construction status, environmental conditions, cultivated varieties of plants and irrigation system identified and locally appropriate greenhouse design was carried out. During the investigations in Salihli and Ahmetli districts, in interviews with business employees, managers and owners, greenhouse development obstacles identified and by solving problems encountered, greenhouse agriculture is an important opportunity for Manisa and related local agricultural development, has been identified. Existing use of geothermal resources for heating of greenhouses, greenhouse enterprises will reduce heating costs is concluded. As a result of performed optimization, greenhouses heated with geothermal energy to be a sustainable business structure, data have been revealed. According to the results of investigations on geothermal resources present in Salihli and Ahmetli districts, pictures, data and data received from previous studies, subject considered deeply. By taking into account of local conditions an appropriate greenhouse design was carried out and completed it is feasibility.