Estimation of impacts of climate change on irrigation water requirements of different crops in Embu-Kenya
Embu-Kenya'da farklı bitkilerin sulama suyu ihtiyacına iklim değişikliğini olası etkilerinin tahmin edilmesi
  1. Tez No: 386421
  2. Yazar: GODWIN SAMUEL ODHIAMBO NGESA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ERSOY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı Kenya'nın Embu bölgesindeki iklim değişikliğinin mısır, kuru fasulye ve ayçiçeği bitkilerinin su tüketimi üzerindeki olası etkilerinin tahmin edilmesidir. CROPWAT 8 programında küresel iklim modellerinden istatistiksel yöntemlerle elde edilen iklim verileri kullanılmıştır. IRSIS modeli kullanılarak sırasıyla kısıntılı sulama koşulları altında (%75, %50 ve %25) üç bitkinin verimleri hesaplanmıştır. İklim veri seti gözlem yapılan 1979-2000 dönemini kapsamakta olup gelecekteki iki iklim seti 2046-2065 ve 2081-2100 dönemini kapsamaktadır. CROPWAT sonuçlarına göre fasulyenin su ihtiyacının 2046-2065 döneminde %6,2 artarken bu 2081-2100 döneminde ise %10,9 artış gösterdiği belirlenmiştir. GFDL CM 2.0 A2 modeline göre yine bu dönemlerde bitki su tüketimi değerleri 21,7 mm ve 38,4 mm daha fazla bulunmuştur. GFDL CM 2.0 A2 sonuçları kullanılarak yapılan hesaplamalarda ise bu değerler sırasıyla sulama suyu ihtiyacı (SSİ) bakımından 25.1 mm azalmanın olacağı hesaplanmıştır. GFDL CM 2.0 B1 2080'lı yıllarda fasulye bitkisinin bitki su tüketimi ihtiyacı (STİ) bakımından 23,9 mm olarak en yüksek artışa sahip olacağı tahmin edilmiştir. 2040'li yıllarda GFDL CM2.0 A2 modeli, bitki STİ bakımından en yüksek artışı 36,7 mm ile mısır bitkisinde göstermiştir. Mısır için SSI GFDL CM 2.0 A2 modelinde 2040 ve 2080'li yıllarda sırasıyla 113,8 mm ve 116,6 mm ile en keskin azalışı göstermiştir. IPSL CM4 A2 modeli, ayçiçeği bitkisinde 2040 ve 2080'li yıllarda bitki STİ bakımından sırasıyla 25,6 mm ve 41,6 mm ile en yüksek artışı göstermiştir. Buna karşılık 2080'li yıllarda GFDL CM 2,0 B1 modeli en büyük azalmayı 80,8 mm ile gösterirken, GFDL CM 2.0 A2 modelinde SSİ 2040'lı yıllarda 79,3 mm ile azalma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the impacts of potential climate change on CWR of maize, beans, and sunflower in Embu district, Kenya. CROPWAT 8 was used in combination with climate scenarios from GCM models. IRSIS was used to simulate yields of the three crops under deficit irrigation conditions of 75%, 50% and 25%, respectively. The observed baseline climate is based on the 20 year-period covering, 1979-2000 and two future projections of 2046-2065 (2040s) and 2081-2100 (2080s). Beans' CROPWAT results for IPSL CM4 A2 compared to 1979-2000 showed the highest increase in CWR of 21.7 mm and 38.4 mm for 2040s and 2080s, respectively. However, in 2040s GFDL CM 2.0 A2 had the highest decrease in IWR of 25.1 mm and GFDL CM 2.0 B1 in 2080s showed the highest decrease in IWR of 23.9 mm. GFDL CM 2.0 A2 had the highest increase in CWR for maize in 2040s (36.7 mm). In 2080s, IPSL CM4 A2 had the highest increase in CWR of 60 mm compared to 1979-2000. GFDL CM 2.0 A2 model had the least IWR for maize, 113.8 mm and 116.6 mm in 2040s and 2080s respectively. IPSL CM4 A2 model had the highest CWR for sunflower in 2040s and 2080s, with an increase of 25.6 mm and 41.6 mm, respectively compared to 1979-2000. However, there was a sharp decrease in IWR in GFDL CM 2.0 A2 of 79.3 mm in 2040s, while in 2080s,GFDL CM 2.0 B1 had the greatest decrease in IWR 0f 80.8 mm.