Farklı prolin içeriğine sahip tuzlu suların mısır bitkisinin çimlenme ve çıkışına etkisi
Effect of saline irrigation water contains different proline concentrations on corn germination and seedling
- Tez No: 386420
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sulama suyu tuzluluğu, bitki gelişmesine doğrudan etkili olabildiği gibi topraktaki osmotik basıncı arttırarak fizyolojik kuraklığa neden olması ve toprakların fiziksel ve kimyasal özelliklerini değiştirmesi sonucunda dolaylı olarak da bitki gelişmesini etkilemektedir. Bitkiler tuzluluğa karşı farklı düzeylerde dayanım gösterirler. Aynı bitki çeşidinin varyeteleri arasında bile tuzluluk yönünden farklı dayanım limitleriyle karşılaşılabilmektedir. Günümüzde yeterli miktar ve kalitede sulama suyu bulmak giderek zorlaştığı için, yetiştiriciler tarımsal üretim için düşük kalitedeki suları kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Düşük kalitedeki su kullanımı verimi etkilemekte, bazen de hiç verim alınamamasına neden olabilmektedir. İnsanlığın gıda ihtiyacının karşılanabilmesi için yüksek verim alınması gerekmektedir. Bu sebeple yapılan bir çok çalışma mevcuttur. Bitkiler su ve tuz stresi koşulunda prolin salgılayarak susuzluğa ve tuzluluğa karşı dayanım sağlamaya çalışırlar. Bu çalışmada yapay yöntemlerle elde edilmiş 4 farklı tuzluluk düzeyi (0.25, 2.00, 4.00, 6.00 dS/m) ve 4 farklı prolin konsantrasyonuna (0, 25, 50, 100 ppm) sahip sulama sularının, sera koşullarında faktöriyel düzende 3 tekrarlamalı olarak mısır bitkisi yetiştiriciliğinde kullanılması durumunda; bitkinin tuzluluğa karşı direncinin artıp artmadığı, çimlenme, çıkış ve fide oluşum periyodlarında gösterdiği etkiler, ortaya çıkabilecek değişiklikler, kuru madde miktarı ve fiziksel kalite bakımından değişimleri değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, denenen dört prolin uygulamasının istatistiksel anlamda verimi etkilemediği, buna karşın konulara uygulanan su çözeltisinin elektriksel iletkenlik (EC) düzeyi arttıkça verimin azaldığı saptanmıştır. Bitki özelliklerine ilişkin olarak incelenen bitki boyu, bitki çapı, bitki su tüketimi değerlerinin prolin uygulamaları yönünden konular arasında istatistiksel olarak önemli bir fark yaratmadığı ancak bitkide kuru madde ve toplam kül miktarlarında konular üzerindeki etkilerinin birbirinden farklı özellikler gösterdiği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, tuzluluk uygulamalarının ise bitkide toplam kül miktarı ve hasat sonrası toprak pH değerleri dışında tüm araştırılan özellikler üzerine birbirinden farklı etkiler gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Salinity of irrigation water has a direct impact on plant development and also by increasing osmotic pressure of soil it causes physiological drought and as a result of changing the physical and chemical properties of soils. It has an indirect effect on plant development. Plants show different degrees of tolerance for salinity. Even among the varieties of the same plant species, different limits of tolerance in terms of salinity can be seen. Today since it is becoming increasingly difficult to find sufficient quantity and quality of irrigation water, producers have to use insufficient quality of water for agricultural production. This situation affects the yield and sometimes it causes not to get yield. In order to meet the food requirements of people high yield is required. There are a lot of studies related to this issue. Under stress conditions of water and saline, plants synthesize proline to resist toward drought and salinity. In this study, under greenhouse conditions in factorial arrangement with 3 replications. Irrigation waters which have 4 different salinity levels (0.25, 2.00, 4.00, 6.00 ds/m) and 4 different proline concentrations (0, 25, 50, 100 ppm) obtained by artificial methods, and used for corn plant was breeded, below situations will be evaluated; Whether plant resistance to salinity increases, the effects on periods of germination, emergence and seedling, the changes which may ocur, the changes related to the quantity of dry matter and the physical quality. According to the findings obtained from the study, the 4-proline application doesn't have a significant effect on efficiency statistically, on the other hand it was found that yield decreases when the level of electrical conductivity (EC) of the applied solution of water increases. In terms of proline applications, the values of plant height, plant diameter, plant water consumption considering plant characteristics don't create any statistically significant difference between trearments, but it was found that the effects on the treatments have different characteristics considering the quantities of dry matter and total ash on the plant. According to the findings, it was found that the salinity applications show different effects on all the characteristics which are studied, except the quantity of total ash on plant and the pH values of the soil after harvesting.