Ankara, Çorum, Kırıkkale ve Yozgat illerinde yetiştirilen Brucella seronegatif ineklerde BVDV, BHV-1, BHV-4 ve BHV-5 enfeksiyonlarının hematolojik değerlere etkisi, epidemiyolojisi ve genetik karakterizasyonun araştırılması
BVDV, BHV-1, BHV-4 and BHV-5 infections epidemiology, research on genetic characterization and effects on blood parameters of Brucella seronegative cows in Ankara, Corum, Kirikkale and Yozgat provinces
- Tez No: 386456
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÜRŞAT AZKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Abortlar, neonatal ölümler ve döl tutmama sorunları hayvan yetiştiriciliğindeki önemli üretim kayıplarıdır. Abortlar ve döl tutmama vakaları virüs, bakteri, protozoa ve mantar enfeksiyonları kaynaklı olabilmektedir. Bu tezde, Ankara, Çorum, Kırıkkale ve Yozgat illerinde abort ve infertilite problemleri bildirilmiş olan ineklerde BVDV, BHV-1, BHV-4, BHV-5 ve Brucella'nın epidemiyolojik yönden incelenmesi ve kan parametreleri üzerine etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. 15 aylık ve üzeri yaştaki toplam 656 inekten tam kan ve kan serumu örnekleri toplandı. Brucella varlığı rose bengal pleyt testi ile %6.85 (45/656) ve serum tüp aglütinaston testi ile %6.25 (41/656) olarak tespit edildi. Seropozitiflik oranları Brucella negatif serum örneklerinde sırası ile BVDV için 436/615 (%70.89), BHV-1 için 254/615 (%41.3), BHV-4 için 177/615 (%28.78) olarak belirlendi. BVDV, BHV-1 ve BHV-4'e spesifik ortak antikorlar %18.69 (117/615) oranında belirlendi. BHV-1 antijeni, seropozitif tam kan örneklerinde PZR ile %0.39 (1/254) oranında tespit edilir iken, BHV-4 ve BHV-5 belirlenemedi. BVDV antijeni RT-PZR ile %3.55 (18/506) oranında tespit edildi. BVDV ve BHV-1 pozitif örneklerin sekans ve filogenetik analizleri yapıldı. Elde edilen sonuçlara göre belirlenen BVDV virüslerin Kırıkkale'de ve Türkiye'de daha önceden rapor edilen pestivirüs tiplerine yakın ve BVDV-1 karakterinde olduğu belirlendi. Virüslerin hematolojik parametrelere olan etkileri 360 tam kan örneğinin kontrol grubu ile karşılaştırmalı istatistiksel analizi sonucu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Abortion, neonatal deaths and infertility mainly important production losses in livestock industry. The abortions and infertility were attributed to virus, bacteria, protozoa and fungi infections. The aim of the thesis was to determine epidemiological data and comparison blood parameters of BVDV, BHV-1, BHV-4, BHV-5 and Brucella–associated cattle which were reported with abortion and infertility problems previously in Ankara, Corum, Kirikkale, and Yozgat provinces. Whole blood and sera samples were obtained from totally 656 cattle that are over age of 15 months. Brucella was detected as 6.85% (45/656) by rose bengal plate and 6.25% (41/656) by serum tube agglutination test. The seropositivity rates were detected by ELISA as BVDV 436/615 (70.89%), BHV-1 254/615 (41.3%) and BHV-4 177/615 (28.78%) in Brucella negative serum samples respectively. Common specific antibodies against to BVDV, BHV-1 and BHV-4 were determined 18.69% (117/615). BHV-1 antigens were detected 0.39% (1/254) in seropositive whole blood samples via PCR, but BHV-4 and BHV-5 were not. BVDV antigen rate was detected 3.55% (18/506) by RT-PCR. BVDV and BHV-1 PCR positive samples were sequenced and phylogenetic analyses were carried out. Accordingly this results, some BVDV viruses was close to BVDV-1 and also close to pestivirus types that previously reported from Kirikkale and Turkey. Viruses could affect hematological parameters in 360 whole blood samples by comparing control groups.