Çeşitli bitkisel ekstraktların irrigasyon materyali olarak kullanımlarının E. faecalis ve C. albicans üzerine antibakteriyel etkinliklerinin değerlendirilmesi
In vitro antibacterial evaluation of several herbal extracts against E. faecalis and C. albicans when used as irrigation solution in root canals
- Tez No: 386460
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı E. faecalis ve C. albicans mikroorganizmalarına karşı % 5.25'lik NaOCl, %2'lik CHX, biberiye, okaliptüs ve karanfil ekstraktlarının antibakteriyel etkilerini değerlendirmektir. Ön çalışma kapsamında bitkilerin ekstraktları çıkartılıp söz konusu mikroorganizmalara karşı etkinlikleri test edilerek MİK'ları belirlendi. Çalışmada 144 adet tek köklü, tek kanallı, insan kesici dişleri kullanılmıştır. Kök kanalları şekillendirilen dişler otoklavda sterilize edildi. Hazırlanan dişler iki gruba ayrılarak E. faecalis (ATCC 29212) ve C. albicans (MTCC 227) ile 48 saat inoküle edildi. Enfekte edilen gruplar 10 adet dişten oluşan 7'şer alt gruba ayrıldı. Gruplar sırasıyla steril serum fizyolojik, %5.25'lik NaOCl, % 2'lik CHX, biberiye, okaliptüs ve karanfil ekstraktları ile irrige edildi, irrigasyondan sonra kanallardan F3# paper pointler ile örnek alınarak 1ml BHI broth içeren tüplere transfer edildi. Bu tüplerden 200 μl örnekler alınarak spektrofotometrik analizin yapılması için ELISA pleytine transfer edildi. Elisa pleytindeki örnekler 12 saat boyunca her saat, takip eden 12 saat boyunca her iki saatte bir sonrasında 48. Saate kadar 6 saatte bir ELISA okuyucusunda ölçülerek kaydedildi. Elde edilen veriler istatiksel olarak değerlendirilldi. CHX'in her iki mikroorganizmaya karşıda en etkili antibakteriyel özelliği gösterdiği tespit edildi. NaOCl etkinlikte CHX'i takip ederken biberiye, okaliptüs ve karanfil bitki ekstraktlarının serum fizyolojikten iyi olmakla beraber etkili bir antibakteriyel özellik gösteremedikleri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the antibacterial effect of %5.25 NaOCl, %2 CHX, rosemary, ocalyptus and clove extracts against E. faecalis and C. albicans. In the preliminary study extracts of each herb was obtained and tested for their antibacterial effects against the two microorganisms and MIC of the extracts were determined. 144 single rooted, single canal human incisors were used in this study. Root canals were autoclave-sterilized after having been mechanically shaped. The samples that have been prepared were divided into two groups and inoculated with E. faecalis (ATCC29212) and C.albicans (MTCC 227) for 48 hours. The infected teeth were divided into 7 subgroups of 10 for each main group. Subgroups were irrigated by sterile saline, %5.25 NaOCl, %2 CHX, rosemary extract, ocalyptus extract and clove extract respectively. F3 # sterile paper points were used to sample bacteria from the root canals and were transferred to tubes containing 1 ml of BHI broth. 200 μl liquid from these tubes were sampled. These samples were transferred to the ELISA plate for spectrofotometric analysis. Readings were recorded every hour for 12 hours, once in two hours for the following 12 hours, and once in 6 hours for the following 24 hours for each sample. The data was analyzed statistically and CHX was found to be the most efficient antibacterial solution against both microorganisms. this was followed by NaOCl whereas rosemary, ocalyptus and clove extracts were found to show inefficient antibacterial characteristics even if they were slightly better than saline.