Periferal sinir rejenerasyonunda trombinden zengin fibrinin etkinliği
Effect of platelet rich fibrin on peripheral nerve regeneration
  1. Tez No: 386462
  2. Yazar: FATMA ŞENSES KUŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sinir hasarı ağız diş ve çene cerrahisi pratiğinde sık görülen bir durumdur. Bazı cerrahi yaklaşımlar parestezi veya anestezi ile sonuçlanabilir. Ağız diş ve çene cerrahisindeki en son yeniliklerden birisi trombosit zengin fibrin (PRF) kullanılmasıdır. TZF doğal kan dokusundan elde edilen, yapısında bol miktarda trombosit ve lökosit içeren fibrin yapısıdır. Çalışmada 30 adet dişi wistar rat kullanılmış ve denekler cerrahiden sonra yapılacak işlemlere göre her grupta 10'ar denek olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. 1.Grup (n:10): Sol siyatik sinirleri lazer ile kesilip sinir uçları uç uca gelecek şekilde suture edilen ve sutur hattına hiçbir işlem uygulanmayan kontrol grubu, 2. Grup (n:10): Sol siyatik sinirleri lazer ile kesilip sinir uçları uç uca dikilip suture edilen bölgeye TZF membran olarak uygulanan çalışma grubu (TZF). 3. Grup (n:10): Sol siyatik sinirleri lazer ile kesilip sinir uçları arasında 2 mm lik boşluk bırakılarak dikilen ve boşluk bölgesine TZF membran olarak uygulanan grup (TZF+2mm boşluk). Her gruptan 4'er deneğin herhangi bir cerrahi işlem uygulanmayan sağ siyatik sinirleri alınarak sham grubu oluşturuldu. 3 aylık takip sonucunda deneklere siyatik fonksiyonel index (SFİ) ve elektromiyografi (EMG) uygulandı. EMG işlemi sonrasında denekler genel anestezi altında sakrifiye edilerek biyopsi alındı ve örnekler histopatolojik olarak değerlendirildi. SFİ, EMG bulgularına göre anlamlı bir sonuç çıkmazken, histopatolojik bulgulara göre grup 1 de daha iyi iyileşme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nerve damage is the most common condition in oral and maxillofacial surgery practice. Some surgical procedures cause a paresthesia or anesthesia. A recent innovation in oral and maxillofacial surgery is the use of Platelet-rich fibrin (PRF). PRF is derived from an autogenous preparation of concentrated platelets without any manuplation. In platelets a lot of growth factors were found and these growth factors are involved in wound healing and nerve regeneration. In this study, it was showed how the PRF effects on nerve regeneration. Thirty female Wistar rats were divided randomly into experimental groups: group 1, group 2, group 3 and sham group. In the group 1 the left siatic nerve was under anesthesia through gluteal muscle incision and siatic nerve transection was performed and sutured (n=in group 2 (n=10) the left siatic nerve was exposed the same way siatic nerve transection was performed and sutured and PRF was used as a membrane; in group 3 (n=10) the left siatic nerve was exposed the same way and transected and sutured, leaving a 2 mm gap and PRF was used as a nerve guide.A functional,histhopathologic and electromyographic evaluation was made in 30 rats at 90. days. As a results of the EMG and functional index, statistically there were no significant difference among the groups. But histopathologically there was seen more healing in group 1.