Yarış atlarında görülen cerrahi olgular üzerine yapılan çalışma
Studies carried out on surgical cases of race horses
- Tez No: 386473
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ELMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yarış atlarında, topallık ve performans kayıplarına sebep olan ve çözümü cerrahi uygulamaları gerektiren sorunlar, tendinitisler, ekstremite kemiklerinde görülen ekzostozlar, kırıklar, lumbalji ve miyalji, eklem hastalıkları (synovitis, arthritis, corpora libera, osteokondrosis), ayak hastalıkları, palatum molle'nin deviasyonu, testis hastalıkları, kronik kornaj v.b olgular diye sıralanabilir. Bu çalışmada, Ankara 75. Yıl Hipodromunda 2011 yılı yarış sezonunda At Hastanesine getirilen tarafımızca muayenesi yapılan değişik yaş, cinsiyet ve ırktaki safkan yarış atlarının cerrahi olgular yönünden incelenmesi planlandı. Bahsedilen yarış sezonunda 215 safkan yarış atı muayene edildi. Muayene sonucunda yarış atlarında, synovitis klinik semptom olarak topallığa en çok sebep olan cerrahi olgu olurken palatum molle deviasyonu en sık performans düşüklüğüne sebep olan cerrahi olgu olarak karşımıza çıktı. Sonuç olarak cerrahi uygulama gerektiren sorunların gelişimini tamamlamamış safkan yarış atlarında daha çok görüldüğü belirlendi. Bu sonuçla bağdaşan çalışma bulgusu olarak safkan Arap atlarında 4-5 yaşlarında, safkan İngiliz atlarında ise 3-4 yaşlarında cerrahi uygulama gerektiren problemler daha çok görüldü.
Özet (Çeviri)
Problems causing race horses' lameness and loss of performance and requiring surgical interventions may be sorted out as tendinitisis, exostosis seen on extremity bones, fractures, lumbalgia and myalgia, joint diseases (synovitis, arthritis, corpora libera, and osteocondrosis), foot diseases, dorsal displament of soft palate, testical diseases, left laringeal hemiplegia etc. In this study, racehorses at various age, sex and breed had been brought to hospital during Ankara 75. Yıl Racetrack 2011 race season been planned to be examined in terms of surgical cases. 215 Thoroughbred and Arabian Racehorses were examined over the mentioned race season. As a result of these examinations, it has been observed that the synovitis clinic symptom is the surgical case causing lameness at most, while poor performance is mostly caused by dorsal displacement of soft palate. In conclusion, it is determined that the problems requiring surgical interventions are seen more among the immature Thoroughbred and Arabian race horses. In parallel with this conclusion, cases demanding surgical interventions are encountered more among 4-5 year-old Arabian and 3-4 year-old Thoroughbred.