Ortognatik cerrahi öncesi stabilizasyon splinti kullanımının kondil pozisyonu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of using stabilization splint before orthognathic surgery on condyle position
- Tez No: 386472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇAĞLAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortognatik cerrahi öncesi sabit ortodontik tedavisi tamamlanmış hastalarda stabilizasyon splinti kullanımının kondil konumunda meydana getirdiği etkileri değerlendirmektir. Çalışmamıza Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na tedavi amacıyla başvuran, ortognatik cerrahi tedavi planlanan ve cerrahi öncesi ortodontik tedavisi tamamlanmış fakat henüz cerrahi operasyon yapılmamış olan 9 iskeletsel Sınıf II ve 11 iskeletsel Sınıf III anomalili birey dahil edilmiştir. Bu hastalara 6 ay süre ile stabilizasyon splinti kullandırılmıştır. Splint kullanımı ile kondil konumunda oluşan değişiklikler sentrik okluzyon kayıtları ve Roth tekniği ile alınan sentrik ilişki kaydı ile mandibular pozisyon indikatörü (MPI) kullanılarak ve splint kullanımı öncesi ve sonrasında hastaların temporomandibular eklemlerinden (TME) alınan Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) görüntüleri ile değerlendirilmiştir. MPI ile elde edilen bulgulara göre, splint kullanımı ile, Sınıf II hastalarda sagital düzlemde sol kondillerin ortalama sentrik sapma değerinde, istatistiksel olarak anlamlı bir azalma olmuştur. Sağ ve sol kondiller birlikte değerlendirildiğinde ise, Sınıf II hastalarda transversal düzlemdeki ortalama sentrik sapma değerinde ve Sınıf III hastalarda vertikal düzlemdeki ortalama sentrik sapma değerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlenmiştir. KIBT görüntüleri ile elde ettiğimiz bulgulara göre ise, stabilizasyon splinti kullanımı ile sadece Sınıf II hastalardaki SÜEB değerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşmuştur. SÜEB değerinin azalması Sınıf II hastalarda splint kullanımı ile kondillerin yukarı doğru hareket ettiğini göstermiştir. Yapılan çalışma sonucunda, ortognatik cerrahi öncesi kondillerin ideal konumlarına yerleşmesinin sağlanarak doğru bir cerrahi planlamanın yapılabilmesi ve daha stabil tedavi sonuçlarının elde edilebilmesi için, Sınıf II ve Sınıf III hastalarda ortognatik cerrahi öncesi stabilizasyon splintinin kullanılması önerilmektedir. Ölçülen sentrik sapma değerlerinin büyük çoğunluğunda, Sınıf II hastalarda daha yüksek değişiklikler görüldüğü için, Sınıf II hastalarda splint kullanılmasının gerekliliği özellikle vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of stabilization splint use on condyle position in patients whose presurgical fixed orthodontic treatment has been completed. 9 patients with skeletal Class II and 11 patients with skeletal Class III anomaly who have applied to the Kırıkkale University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics, planned to undergo orthognathic surgery and whose presurgical fixed orthodontic treatment has been completed but surgical operation has not been performed yet, were included to our study. These patients have used stabilization splints for 6 months. Changes that occur in the condyle position after splint use were evaluated with the centric occlusion records, the centric registration records described by Roth, and mandibular position indicator (MPI) and with the Cone Beam Computed Tomography (CBCT) images of patients' temporomandibular joints (TMJ) taken before and after splint use. According to our findings with MPI, with the use of splint, a statiscally significant reduction in the amount of the average centric discrepancy has occured in left condyles of Class II patients on sagital plane. When right and left condyles are evaluated together, a statiscally significant reduction in the amount of the average centric discrepancy was seen in Class II patients on transversal plane and in Class III patients on vertical plane. According to our findings with CBCT, by using stabilization splint, a statiscally significant difference was occurred only in SSJS (Sagital Superior Joint Space) values of Class II patients. Reduction of SSJS values has showed that condyles move to upwards by using splint in Class II patients. As a result of this study, to be able to make an accurate surgery plan and to get more stable treatment results by providing settlement of condyles to their ideal locations before surgery; using of stabilization splint on Class II and Class III patients before orthognathic surgery is recommended. Because of the higher changes seen in Class II patients than those in Class III patients, the necessity of using of stabilization splint on Class II patients has been particularly emphasized.