Gün içinde yapılan aktivitelerin ayak postürü ve plantar basınç üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of activities during the day on foot posture and plantar pressure
  1. Tez No: 386513
  2. Yazar: ABDURRAHMAN NALBANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Gün içinde yapılan aktivitelerin ayak postürü ve plantar basınç üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmaya 46 gönüllü katılımcı alındı. Olguların plantar basınçları pedobarograf ile belirlendi. Gün içinde olguların aldıkları adım sayısı ve tahmin edilen mesafesini belirlemek için katılımcılar gün boyu Voit 3D pedometre kullandı. Ayak postürünün klinik olarak değerlendirilmesinde ayak postur indeksi (APİ) ve navikular yükseklik ölçümü kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 21,00±1,29 yıl, boy uzunluğu ortalaması 173,45±8,22 cm ve Beden Kütle İndeks (BKİ) skoru ortalaması 23,42±3,35 kg/m2, aldıkları ortalama adım sayısı 5994,17±2291,27 adım, ortalama mesafe ise 4,22±1,70 km olarak bulunmuştur. Ayağın bütünü ile orta ayak, 3. ve 4. metatars başları temas süresi bakımından değerlendirildiğinde sabah ve akşam ölçümleri arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı bulunmuş (p=0,022, p=0,021, p=0,044), akşam yapılan ölçümlerde bu dört bölgenin total temas süresinin kısaldığı belirlenmiştir. İkinci ve üçüncü metatars başları altındaki maksimum kuvvetin gün içinde arttığı belirlenmiş, sabah ve akşam ölçümleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (ikinci metatars başı için p= 0,007, üçüncü metatars başı için p=0,003).
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effect of activities during the day on foot posture and plantar pressure Method: 46 volunteers were enrolled in the study. Participants' plantar pressure was determined by pedobarography. Voit 3D pedometer was used to determine participants' step count that has been taken during day and the estimated distance during the day. Foot Posture Index (API) and navicular height was used for clinical evaluation of the foot posture. Results: The average age of participants was 21,00 ± 1,29 years, height 173,45 ± 8,22 cm and body mass index 23,42 ± 3,35 kg/m2, average number of steps taken by the participants 5994,17 ± 2291,27 steps, the average distance was found to be 4,22 ± 1,70 km. Contact time of the whole foot, mid-foot, third and forth metatarsal heads considering the difference between morning and evening measurements were statistically significant (p = 0,022, p = 0,021, p = 0,044), the evening in measurements of the four regions total contact time was determined to be shortened. It was determined that under the second and third metatarsal heads the maximum force increased during the day a statistically significant difference was found between morning and evening measurements (p = 0,007 for the second metatarsal head, third metatarsal head p = 0,003).