Hemiplejik hastalarda nintendo Wii oyunlarının denge ve üst ekstremite fonksiyonlarına etkisi
Effect of nintendo Wii games on balance and upper extremity funcitions in hemiplegic patients
  1. Tez No: 386518
  2. Yazar: FATMA KÜBRA ÇEKOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY TARSUSLU ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, hemiplejik hastalarda Nintendo Wii (N-Wii) oyunlarının denge, üst ekstremite fonksiyonu ve süreli performans üzerine olan etkisini incelemektir. Gereç-yöntem: Çalışmaya, yaşı 18-85 yıl arasında değişen ilk kez hemipleji geçirmiş 42 hasta katıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalar sanal gerçeklik grubu (SG-n=20) ve Bobath Nörogelişimsel tedavi (NDT-n=22) grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Sosyo-demografik özellikleri kaydedilen hastaların, etkilenen ekstremite, etyoloji, dominant el, kronik hastalık varlığı sorgulandı. Hastaların üst ekstremite fonksiyon değerleri için Fugl-Meyer testi ve Kol Omuz Sorunları Anketi (DASH) fonksiyonel denge için İnme Postür Değerlendirme Ölçeği (PASS), fonksiyonel uzanma testi (FUT), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) kullanıldı. İlk değerlendirmeleri yapılan hastaların 10 hafta boyunca düzenlenen tedavi programları uygulandı. SG grubundaki hastalara, N-Wii oyunlarıyla10 hafta, haftada 5 gün, 1 saatlik oyun sistemleri ile eğitim verildi. Bobath NDT grubundaki hastalar içinde terapist eşliğinde 10 hafta, haftada 3 gün, 1 saat süren hastanın fonksiyonel ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş egzersiz programı uygulandı. 10. haftanın bitimiyle birlikte, her iki grup için değerlendirme parametreleri tekrarlanarak, elde edilen veriler uygun istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmanın sonunda, her iki gruptaki hastaların Fugl-Meyer, DASH, PASS, FUT, ZKYT testlerinde anlamlı gelişmeler kaydedildi (p0.05). Sonuç: N-Wii oyun sistemleriyle uygulanacak sanal gerçeklik uygulamalarının hemiplejik hastaların üst ekstremite fonksiyonu, denge ve süreli performansını geliştirmek amacıyla kullanılabilecek etkili bir yöntem olduğu, fakat, Bobath NDT gibi klasik yaklaşımlarla desteklendiğinde hastalarda elde edilecek başarının daha fazla olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effect of Nintendo Wii (N-Wii) games on balance, upper extremity functions and timed performance in hemiplegic patients. Methods: In this study, 42 patients aging between 18-85 ages, who had hemiplegia for the first time, were participated. Participants were divided into two groups as virtual reality (VR – n=20) and Bobath neurodevelopmental therapy (NDT – n=22). Socio-demographic properties of the patients were recorded and the affected extremity, etiology, dominant hand and presence of any chronic illness were questioned. For the upper extremity functioning test of the patients Fugl-Meyer test and Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) questionnaire were performed whereas for the functional balance Postural Assessment Scale for the stroke patients (PASS), Functional Reach Test (FUT), Timed Up and Go Test (TUG) were performed. After the first examination, patients were undergone a 10-week therapy program. Patients in the virtual reality group were educated with N-Wii games for 1-hour daily, 5 days a week for duration of 10 weeks. Patients in the Bobath NDT were performed exercises according their functional needs for 1-hour daily, 3 times a week for the duration of 10 weeks under the investigation of a therapist. At the end of the 10 weeks period, the assessment parameters were re-performed for both groups and the results obtained were analyzed using the appropriate statistical methods. Results: At the end of this study, the results of the Fugl-Meyer, DASH, PASS, ZKYT and FUT tests showed significant development (p0.05). Conclusion: According to the findings achieved, it can be concluded that the N-Wii game systems performed together with the virtual reality systems, is an effective method for the development of the upper extremity functions and balance and timed performance in hemiplegic patients. The outcome will be more satisfactory if they are supported with the classical approaches such as Bobath NDT.