Major depresyon hastalarında ve sağlıklılarda pro-inflamatuar sitokinler ile beyinden köken alan nörotrofik faktör düzeylerinin ilişkisi
Assosiation between pro-inflammatory cytokines and BDNF in people with MDD and healthy controls
- Tez No: 386517
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ ALKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Tıbbi Biyoloji, Psychiatry, Psychology, Medical Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: MDB'li hastalar ile normal sağlıklı bireylerde kandaki belirlenen bazı pro-inflamatuar sitokinler (IL-6, IL-1beta ve TNF-alfa) ve BDNF düzeylerinin karşılaştırılması ve bunların MDB klinik özellikleri ile gidişinin öngörülmesinde yerinin araştırılmasıdır. Ayrıca IL-6, IL-1beta, TNF-alfa ve BDNF düzeylerinin depresyonun yarattığı emosyonel disregülasyon ve depresyon şiddetiyle ilişkisini de incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Plazma BDNF, IL-6, IL-1beta ve TNF-alfa düzeyleri major depresif tanılı 36 hasta ile 36 sağlıklı kontrolde ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) yöntemi ile ölçüldü. Bulgular: MDB'li hastalarda HAM-D ve DDGÖ skorları arasında anlamlı bir ilişki vardır ve dürtü kontrol edebilmede yaşanan güçlükler alt ölçeği ile HAM-D skorları arasında anlamlı bir ilişki belirtilmiştir. Hasta ve sağlıklı kontroller arasında IL-1beta ve TNF-alfa değerlerinde anlamlı bir fark saptanmıştır. Hastalarda IL-1beta ve emosyonel netlikte yetersizlik ve dürtü kontrol edebilmede güçlük arasında olumlu yönde anlamlı bir ilişki vardır. TNF-alfa ve duygu durum stratejilerinin sınırlı kullanımı arasında olumlu yönde anlamlı bir ilişki vardır. Ancak emosyonel farkındalıkta yetersizlik ve TNF-alfa değerleri arasında ters yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Sonuç: Bulgularımız plazma IL-1beta ve TNF-alfa düzeyleri ve duygu durumda yaşanan güçlükler arasındaki ilişkiyi depresyonda gösteren ilk çalışmadır. Bulgularımız öncüldür ve tekrarlanması gerekir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate and to compare with health controls, the level of leukocyte telomerase activity and BDNF and some proinflammtory cytokines in peripheral blood of patients with depression. We also investigated that the relation between the level of IL-6, IL-1beta, TNF-alfa, and BDNF and emotional dysregulation and the severity of depression. Method: Plasma BDNF, IL-6, IL-1beta, TNF-alfa level and PBMC telomerase activity were measured using a enzyme-linked immunosobent assay (ELISA) method in 36 depressed patients and 36 age and sex matched healthy controls. Results: HAM-D and DERS scores in people with MDD were significantly correlated and there were significant corelation between“impulse control diffuculties”subscale scores and HAM-D scores. We detected that the level of plasma TNF-alfa and IL-1beta were significantly different between patients with MDD and healthy controls. In people with MDD IL-1beta and lack of emotional clarity and impulse control difficulties have positively significant relationship. There were a significant correlation between TNF-alfa and limited access to emotion regulation strategies. However lack of emotional clarity and TNF-alfa showed adverse correlation. Conclusion: We conducted initial research which showed a correlation between plasma level of IL-1beta ve TNF-alfa and emotional regulation in depression. Our results were initial and should be repeated.