Klinik pilates egzersizlerinin meme kanseri tedavi yaklaşımları sonrasında gelişen lenfödeme etkisi
The effects of clinical pilates exercises on lymphedema which occurs after breast cancer clinical treatments
  1. Tez No: 386519
  2. Yazar: HÜLYA ÖZLEM ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP MALKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı meme kanseri tedavileri sonrası gelişen lenfödem tedavisinde klinik pilates egzersizlerinin ödem şiddeti, kavrama kuvveti, omuz fonksiyonları, yaşam kalitesi ve sosyal görünüş kaygısına etkilerini incelemek ve standart lenfödem fizyoterapi eğitimi ile etkinliğini karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya meme kanseri tedavisi sonrası lenfödem gelişen yaş ortalaması 53,17 ± 7,66 yıl olan 60 kadın hasta dahil edildi. Hastalar tedavi öncesi basit rastgele sayılar tablosu kullanılarak klinik pilates grubu (n=30) ve kontrol grubu (n=30) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tedavi öncesi demografik özellikleri, omuz eklem hareket açıları, lenfödem şiddeti, kavrama kuvveti, sosyal görünüş kaygısı (SGKÖ), yaşam kalitesi (EORTC QLQ – BR23), kol-omuz ve el sorunları (DASH) değerlendirildi. Klinik pilates grubuna egzersizler fizyoterapist gözetiminde yaptırıldı. Kontrol grubuna ise standart lenfödem egzersizleri ev programı olarak verildi. Her iki grupta da egzersizler haftada 3 gün, toplam 8 hafta yapıldı. Tedavi sonrası 4. hafta ve 8. haftada değerlendirmeler tekrarlandı. Bulgular: Tedavi öncesi demografik özellikleri, omuz fonksiyonları, sosyal kaygıları ve yaşam kalitesi skorları her iki grupta karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of study is to investigate the effects of clinical pilates exercises on edema severity, grip strength, shoulder function, quality of life and social appearance anxiety in lymphedema developed after breast cancer treatment; and compare the efficacy with the standard lymphedema physiotherapy education. Method: To this study lymphedema developed 60 female patients mean age 53.17 ± 7.66 years after breast cancer treatment were included. The patients divided into two groups as clinical Pilates group (n=30) and control group (n=30) using random numbers table. Pre-treatment demographic characteristics, shoulder joint angles, lymphedema severity, grip strength, the social appearance anxiety scale (SAAS), quality of life (EORTC QLQ - BR23), shoulder-arm and hand problems (DASH) were evaluated. In clinical pilates group were done under the supervision of a physiotherapist. Control group was received standart lymphedema exercises as home exercise programme. In both groups exercises were done 3 times a week for 8 weeks. Evaluations were repeated on 4 th weeks and 8 th weeks post-treatment. Findings: When pre-treatment demographic characteristics, shoulder function, social concerns and quality of life scores compared in both groups statistically no difference was found (p>0.05).